TOOPI Organics pozyskał 1 milion euro na przekształcanie ludzkiego moczu w nawóz

Dodane: 20.04.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Ekologiczny francuski startup Toopi Organics, specjalizujący się w nietypowym rynku wykorzystywania ludzkiego moczu w rolnictwie, w ramach pierwszej rundy kapitałowej zebrał ponad 1 milion euro.
Startup planuje otworzyć swoją pierwszą jednostkę produkcyjną w South Gironde, która będzie w stanie przetworzyć 750 tys. litrów moczu rocznie. Poza tym ze zdobytych środków firma rozwinie marketing swoich biostymulatorów na bazie moczu oraz przyspieszy swój krajowy i europejski rozwój.

– Mamy teraz dwóch dystrybutorów nawozów u naszych udziałowców. Nasze wysiłki skoncentrują się w nadchodzących miesiącach na wzmocnieniu naszego portfela patentowego, uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu oraz uruchomieniu jednostek zbierających i przetwarzających, najpierw we Francji, a następnie w krajach Beneluksu – powiedział, cytowany przez serwis eu-startups.com, dr Pierre Huguier, dyrektor naukowy i współzałożyciel Toopi Organics.

Założona w lutym 2019 roku przy wsparciu BPI i regionu Nouvelle-Aquitaine firma Toopi Organics opatentowała proces mikrobiologiczny mający na celu wzbogacenie moczu ludzkiego w mikroorganizmy o znaczeniu agronomicznym. Mocz, który zawiera już nawozy NPK (azot, fosfor, potas), jest odkażany i przetwarzany na biostymulatory. Badania przeprowadzone przez Bordeaux Sciences Agro i Izbę Rolniczą Gironde wykazały, że produkty TOOPI są o 30 proc. – 110 proc. bardziej skuteczne niż tradycyjne nawozy mineralne i mogą zmniejszyć zapotrzebowanie rośliny na wodę.

– We Francji co roku przetwarzamy ponad 200 miliardów litrów wody pitnej na mocz. Naszym pierwszym celem jest ochrona zasobów wodnych, poprzez zbieranie od 1 do 5 proc. objętości produkowanego moczu. Naszym drugim celem jest uwolnienie rolników od uzależnienia od nawozów mineralnych, poprzez zaoferowanie im prawdziwej ekologicznej alternatywy, z naturalnymi środkami, które są bardziej efektywne i tańsze niż nawozy chemiczne – powiedział Michael Roes, dyrektor generalny i współzałożyciel Toopi Organics.

– Natychmiast przekonał nas potencjał oddziaływania TOOPI, innowacyjnego rozwiązania, które ponownie wykorzystuje odpady na rzecz zrównoważonego rolnictwa. Dzięki zaangażowanemu, ambitnemu i dobrze wspieranemu zespołowi, nadchodzi prawdziwa zmiana systemu – powiedziała Léa Zaslavsky, współzałożycielka Makeense.

Inwestycja została poprowadzona firmę Evergreen International i fundusz Impact madeense Seed I. Do dotychczasowego akcjonariusza firmy, regionalnego funduszu Irdi Soridec, dołączyły również 3 biura rodzinne, 4 inwestorów prywatnych oraz grupa Allsun, specjalizująca się w imporcie i handlu nawozami.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem