Toyota zainwestowała 400 mln w Pony.ai. Startup tworzy technologię dla autonomicznych samochodów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Toyota zainwestowała 400 mln w Pony.ai. Startup tworzy technologię dla autonomicznych samochodów

Udostępnij:

Pony.ai tworzy technologię dla autonomicznych samochodów. Toyota zainwestowała w startup 400 mln dolarów.

W sumie Pony.ai zebrał 462 mln dolarów.

Jak podaje Reuters zebrane fundusze Pony.ai przeznaczy na dalszy rozwój technologii oraz pracę nad samojeżdzącymi taksówkami.  

Pony.ai został założony pod koniec 2016 r. przez byłych pracowników Google’a i platformy Baidu. Obecnie jest wyceniany na ponad 3 mld dolarów. Spółka już współpracuje z Hyundai Motor i GAC Motor.

Od jakiegoś czasu testuje swoją technologię w autonomicznych samochodach w kilku miejscach na świecie – Kalifornii, Pekinie i Kantonie.

Plany Toyoty

Toyota już wcześniej zainwestowała w Uber ATG i w chińskiego przewoźnika Didi Chuxing, którzy również zajmują się technologią autonomicznej jazdy i usługami mobilności.

Japoński producent samochodów chce także w tym roku zaprezentować pierwsze auto, które będzie potrafiło samodzielnie poruszać się po drogach.

Pojazdy autonomiczne na świecie

Światowi producenci samochodów (np. Volvo), firmy technologiczne, startupy (May Mobility i Optimus Ride) i inwestorzy, tacy jak Tesla i Waymo przeznaczają obecnie duże pieniądze na rozwój pojazdów autonomicznych.

Dane firmy analitycznej PitchBook pokazują, że w ciągu ostatnich 2 lat, aż 323 transakcje na świecie związane były z technologią autonomicznej jazdy. Transakcje opiewały na łączną kwotę 14,6 mld dolarów.

Autonomiczny transport masowy

Według prognoz firmy IHS, w 2035 r. co dziesiąte nowe auto będzie samochodem w pełni autonomicznym. Oprócz samochodów osobowych, autonomiczne mają być także m.in. autobusy, pociągi, metro czy robo-taksówki.

Jedną z firm, która tworzy systemy oprogramowania dla autonomicznych pojazdów komunikacji masowej jest Bluespace.ai. Startup w zeszłym roku zebrał 3,5 mln dolarów w rundzie seedowej.

Oprogramowanie Bluespace.ai umożliwia bezpieczne poruszanie się AV (autonomous vehicle). Przedsiębiorstwo chce uczynić komunikację miejską bardziej dostępną poprzez automatyzację transportu masowego.

Bluespace.ai koncentruje się na zwiększeniu ogólnej przepustowości i wydajności na głównych trasach tranzytowych. Celem Bluespace.ai jest umożliwienie autonomicznym pojazdom bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych z dużą prędkością. Tym samym takie pojazdy będą mogły obsługiwać większą liczbę pasażerów w określonym czasie.