Travis Kalanick były szef Ubera sprzedał jego akcje za 1,7 mld dolarów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Travis Kalanick były szef Ubera sprzedał jego akcje za 1,7 mld dolarów

Udostępnij:

Kalanick w ciągu trzech dni sprzedał akcje za ponad 250 milionów dolarów, dzięki temu całkowita sprzedaż byłego szefa Ubera w listopadzie (od czasu wygaśnięcia zakazu sprzedaży dla niego) wynosi ponad 1,7 miliarda dolarów.

6 listopada skończyło się 180-dniowe ograniczenie sprzedaży wewnętrznej i wczesnej sprzedaży dla inwestorów Ubera. Travis Kalanick od tego momentu zaczął bardzo intensywnie sprzedawać akcje.

Kalanick został odsunięty od stanowiska dyrektora generalnego w 2017 roku w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne i dyskryminację w Uberze pod jego kierownictwem. – Kocham Ubera bardziej niż cokolwiek na świecie i w tym trudnym momencie w moim życiu zaakceptowałem żądanie inwestorów odnośnie ustąpienia ze stanowiska, by Uber mógł wrócić do budowania zamiast rozpraszać się kolejnymi walkami – powiedział wtedy Kalanick. Dwa miesiące później jego miejsce zajął Dara Khosrowshahi, który od dwunastu lat zarządzał serwisem Expedia.

Ostatnia sprzedaż pozostawia Kalanicka z ponad 36 milionami udziałów w Uberze, co wciąż stanowi istotny udział w firmie. Kalanick nadal zasiada w zarządzie i był obecny na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych podczas majowej oferty publicznej spółki, choć nie stanął na podium z kadrą zarządzającą spółki.

Inne osoby mające dostęp do informacji poufnych w Uberze również skorygowały ostatnio swoje udziały. Współzałożyciel Garrett Camp sprzedał w tym miesiącu około 20 milionów dolarów w akcjach, zgodnie z danymi SEC, ale nadal posiada w spółce ponad 2 miliardy dolarów. Prezes Dara Khosrowshahi kupiła w zeszłym tygodniu ponad 6 milionów dolarów w akcjach.

W środę akcje Ubera spadły poniżej 30 dolarów za sztukę. Spółka zadebiutowała na giełdzie w maju z ceną 42 dolarów za akcję. Wartość rynkowa spółki wynosi obecnie około 50 miliardów dolarów.

Travis Kalanick będzie teraz inwestował w CloudKitchens?

Ostatnia sprzedaż Kalanicka może wskazywać na jego zainteresowanie innymi inwestycjami, takimi jak CloudKitchens, ostatnie przedsięwzięcie przedsiębiorcy. Startup ten planuje wynająć powierzchnię dla restauratorów i dla firm dostawczych. Przypomnimy, że na początku tego miesiąca informowaliśmy, że założyciel Ubera otrzymał od inwestorów z Arabii Sudyjskiej 400 mln dolarów na rozwój swojej nowej firmy.

CloudKitchens to startup, który zajmuje się współpracą z firmami dostarczającymi jedzenie. Firmę założył Travis Kalanick po tym jak odsunięto go od Ubera. Według specjalistów nowa firma Kalanicka ma szanse osiągnąć wycenę nawet 5 miliardów dolarów.

Jak widać Travis Kalanick konsekwentnie realizuje plan rozwoju nowej firmy. Ciekawe jednak, czy zakończył już sprzedaż akcji Ubera, czy zamierza pozbyć się ich większej ilości.