Trendy technologiczne w Polsce. Jowita Michalska opowiada o przyszłości

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Jowita Michalska

Udostępnij:

Podczas tegorocznej odsłony Infoshare wspólnie z PKO Bankiem Polskim mieliśmy okazję porozmawiać o przyszłości i trendach technologicznych z Jowitą Michalską, założycielką Digital University i ambasadorką cyfrową Unii Europejskiej w Polsce. Zapraszamy do odsłuchania wywiadu.

Technologie to nie tylko AI

– Bardzo ważne jest, żeby nie skupiać się wyłącznie na sztucznej inteligencji, mimo że jest bardzo istotna, bo często zasila wszystkie inne technologię i powoduje, że mogą one szybciej się rozwijać – powiedziała nam Jowita Michalska.

Jej zdaniem istnieje wiele innych fascynujących obszarów, które będą miały znaczący wpływ na nasze życie w następnych latach. Wśród takich obszarów wymieniła biologię syntetyczną i genetykę. A to dlatego, że obie dziedziny mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Na przykład dzięki postępom w biologii syntetycznej możemy przewidywać choroby, a dzięki technologiom genetycznym naprawiać szkody spowodowane chorobami genetycznymi.

Brak edukacji to zagrożenie

Wbrew pozorom największym ryzykiem związanym z rozwojem technologii nie jest sama technologia, ale raczej brak edukacji i świadomości społecznej na jej temat. Zdaniem Jowity Michalskiej istnieje grupa ludzi, która rozumie i aktywnie tworzy nowe technologie, ale obok niej funkcjonuje cała rzesza osób, która co prawda korzysta z tych technologii, ale zupełnie nie ma pojęcia jak ów technologia działa.

Jednocześnie nasza rozmówczyni zwróciła uwagę, że zbyt rzadko myślimy o przyszłości. Przez to jej nie planujemy i nie podejmujemy próby przewidzenia tego, co może spotkać nas za 5 lub 10 lat. Tymczasem według Jowity Michalskiej wystarczy od czasu do czasu zadać sobie pytanie: „co by było gdyby…” i rozważyć możliwe scenariusze.

Klucz do przyszłej pracy

Rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji, może spowodować, że niektóre zawody przestaną istnieć. W związku z tym warto rozwijać kompetencje, które w przyszłości będą doceniane na rynku pracy. Według naszej rozmówczyni od lat mówi się przede wszystkim o trzech takich umiejętnościach – i nadal są one ważne.

A te umiejętności to: umiejętność rozwiązywania złożonych problemów, kreatywność i ciągłe uczenie się. Jowita Michalska dodaje, że aby rozwinąć w sobie te trzy kompetencje, wcale nie trzeba ogromnego wysiłku. Poleca poświęcić tym umiejętnością 20 minut dziennie 3-4 razy w tygodniu, aby zobaczyć efekty.

PS. Zobacz też Jaka jest najważniejsza umiejętność foundera? Zdradzają polscy startupowcy

Chcesz wysłuchać całą rozmowę? Obejrzyj poniższe wideo.