Trenując mózg ze smartfonem, poprawisz pamięć i refleks

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Mózg sprawniejszy o jedną trzecią. Taki efekt jest możliwy, jeśli poddamy się profesjonalnemu treningowi. Naukowcy opracowali zestaw ćwiczeń rozwijających mózg pod kątem konkretnych zdolności. Skuteczność technik przeanalizowali dzięki ponad 5 tys. osób trenujących w serwisie Neurogra.pl.

Zdjęcie główne artykułu by picjumbo.com

Specjalne zadania poprawiają refleks, spostrzegawczość, koncentrację i zdolność logicznego myślenia. Gracz w ramach osobistego profilu dostaje harmonogram ćwiczeń. Musi np. zapamiętywać sekwencje podświetlanych pól albo kolejność pokazywanych kartoników zapisanych słowami. Kolejne kombinacje są coraz trudniejsze. Trenowany mózg w miarę ćwiczeń odsłania nowe możliwości.

Analizy pokazują, że użytkownicy Neurogry między 40. a 50. rokiem życia wyraźnie, o ponad 30 proc., poprawiają swoją pamięć krótkotrwałą. Gracze w wieku 60+ zwracają uwagę postępami w szybkości podejmowanych decyzji. Średnio po 30 sesjach doganiają młodszych o 40 lat od siebie.

Prof. Hanna Bednarek, psycholog poznawczy z Uniwersytetu SWPS, zwraca uwagę na konstrukcję treningów w formie gier komputerowych, jak i specyfikę poszczególnych ćwiczeń.

– Naukowcy są zgodni, że skuteczność takich treningów zależy od ćwiczonych funkcji i motywacji uczestników. Nie bez znaczenia jest wiek uczestników oraz platforma z której korzystają. Co więcej, na wypracowane rezultaty wpływa nie tylko dobór i atrakcyjność ćwiczeń, lecz także czas trwania treningów, ich częstotliwość oraz intensywność w tygodniu, czyli zaangażowanie ćwiczącego – wyjaśnia prof. Bednarek.

Psycholog z Uniwersytetu SWPS wskazuje na doniesienia ze świata neuronauki. Zgodnie z nimi różnorodne deficyty poznawcze, np. problemy z pamięcią czy koncentracją, można łagodzić poprzez odpowiednio zaplanowany trening. Dzieje się tak dzięki tzw. plastyczności mózgu. – Chodzi o zdolność tego narządu do tworzenia nowych połączeń między komórkami nerwowymi pod wpływem bodźców i zadań – podkreśla uczona.

Z kolei Olaf Furmanek, który we współpracy z neurokognitywistami i psychologami opracował Neurogrę, dodaje, że ćwiczący mają bardzo różnorodne motywacje do treningu. – Osoby około 40. roku życia to często ludzie u szczytu kariery zawodowej, którzy chcieliby przez kolejne lata pozostać w wysokiej formie intelektualnej. Od profesjonalnego wytrenowania mózgu może zależeć ich kariera – argumentuje Furmanek.

Twórcy serwisu przekonują, że najlepsze efekty dają trzy treningi tygodniowo po 15-20 minut. Neurogra, poza stroną desktopową, właśnie uruchomiła aplikację mobilną. Przez miesiąc można korzystać z treningów bezpłatnie. Wystarczy wpisać kod „trenujmozg”. Więcej informacji na www.neurogra.pl.