Troska o klimat i odpowiedzialna konsumpcja idą w parze. Startupy pomagają spełnić Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (cz. 6)

Dodane:

Jacek Stężowski Jacek Stężowski

Troska o klimat i odpowiedzialna konsumpcja idą w parze. Startupy pomagają spełnić Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (cz. 6)

Udostępnij:

Nieograniczony konsumpcjonizm to jedno z największych zagrożeń dla naszej planety i poszczególnych społeczności. Szczególnie widać to w krajach rozwiniętych, gdzie koszty społeczne i ekologiczne konsumpcji schodzą na drugi plan.

Konsumpcjonizm to hedonistyczny materializm, który obejmuje nie tylko dobra osobiste, ale również nadmierną eksploatację zasobów naturalnych naszej planety. Energetyka konwencjonalna, wylesienie czy ogromne ilości odpadów to tylko niektóre przykłady działań prowadzących do degradacji Ziemi i nieodwracalnych zmian klimatu.

ONZ w swoich Celach Zrównoważonego Rozwoju planuje zarówno zadbać o odpowiedzialną konsumpcję w mniejszej skali, jaki i spróbować odwrócić zmiany klimatyczne, których jesteśmy naocznymi świadkami. W obu przypadkach nieoceniona będzie pomoc startupów i ich niekonwencjonalnych rozwiązań technologicznych i nie tylko.

Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja

Do 2030 roku, ONZ chce m.in. istotnie obniżyć poziom generowania odpadów poprzez prewencję, redukcję, recykling i ponowne użycie oraz zapewnić zrównoważone zarządzanie i efektywne zużycie zasobów naturalnych.

Alternatywne tworzywa sztuczne

Szczególnie w pierwszym zadaniu duże pole do popisu mają innowacyjne, młode firmy. Wyraźnie to widać na scenie startupowej, która rozwija się w tym kierunku. Doskonałym przykładem tego jest niemiecki Traceless, który powstał zaledwie rok temu a teraz zdobywa międzynarodowe wyróżnienia.

Traceless oferuje alternatywę dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych i biotworzyw. Startup produkuje materiały bezśladowe, które mogą przyjmować jedną z trzech form: elastycznej folii, formowalnego tworzywa sztucznego i natryskowego roztworu do powłok.

Pod względem zrównoważonego rozwoju materiały bezśladowe są o krok przed konwencjonalnymi biotworzywami. Do biodegradacji nie potrzebują warunków kompostowania przemysłowego.

Działalność Traceless wpisuje się zarówno w cel ONZ dotyczący odpowiedzialnej konsumpcji, jak i w działania w dziedzinie klimatu.

Utylizacja opon

Odpowiedzialna konsumpcja dotyczy również tych mniej oczywistych obszarów naszego codziennego życia. Obszarów, na które często nie zwracamy uwagi. Na szczęście istnieją startupy, które robią to za nas. Dobrym przykładem tego jest wrocławski Syntoil.

Inżynierowie Syntoil opracowali technologię, która pozwala na przywrócenie do obiegu zużytych opon. Technologia jest oparta o pirolizę ciągłą. Tutaj innowacją jest sama ciągłość procesu.

Efektem tego są trzy produkty: gaz, oleje i karbonizat. Oczyszczony karbonizat jest wykorzystywany jako napełniacz do mieszanek gumowych. Z gazu produkowana jest energia elektryczna, która zasila całą instalację.

Naprawiaj zamiast wyrzucać!

Współczesny konsumpcjonizm bardzo dobrze obrazują nasze garderoby. Niepotrzebne zakupy często przeplatają się z wyrzucaniem lekko uszkodzonych ubrań, butów i akcesoriów. O równowagę w tym obszarze pomaga zadbać FixMix.

– Stworzyliśmy FixMix jako długofalowe przedsięwzięcie, które pozwala nam realizować nasze pasje i ideały. W skrócie to usługa, która umożliwia życie w bardziej zrównoważony sposób i odejście od kultury wyrzucania. Naszym celem jest zachęcanie ludzi do lepszego dbania o swoje rzeczy, dzięki naprawom, które dają drugie życie przedmiotom codziennego użytku. W FixMix naprawiamy rzeczy codziennego użytku: buty, ubrania i akcesoria skórzane. Oferujemy naszą usługę jako aplikację web dla klientów indywidualnych oraz employee benefit dla pracowników biur i co-worków. Użytkownik zamawia usługę naprawy, kurier odbiera przedmioty i przekazuje do specjalisty. Po kilku dniach naprawiony sprzęt wraca do klienta. Zdejmujemy z klientów końcowych wszystkie niedogodności związane z procesem naprawy – opowiada Łukasz Szadkowski, CEO startupu.

Można śmiało stwierdzić, że FixMix łączy w swojej działalności dbałość o środowisko, odpowiedzialną konsumpcję oraz walkę ze zjawiskiem zbędnej nadprodukcji.

– FixMix adresuje problem nadprodukcji oraz wykorzystania ograniczonych zasobów naturalnych. Branża fashion generuje ok. 10% globalnej emisji CO2, a również w innych gałęziach przemysłu wyprodukowanie nowych przedmiotów powoduje pojawienie się ogromnych śladów węglowych, dlatego uważamy, że niezmiernie ważne jest, by przedłużać cykl życia produktów. Istotnym aspektem jest również edukacja konsumentów w obszarze Less Waste. Dbanie o dobry stan np. swojej garderoby nie musi być uciążliwe. Zepsute rzeczy są naprawiane w FixMix w wygodny i szybki sposób, a dodatkowo osoby korzystające z naszych usług przyczyniają się do lepszego stanu naszej planety. Promujemy także wybieranie lokalnych producentów i projektantów, którzy gwarantują wysoką jakość wykonania swoich produktów, ale co ważniejsze, tworzą je z myślą o długim użytkowaniu. Proces naprawy wpisany został w cykl życia produktu w ich przypadku, co niestety nie jest w żaden sposób przewidziane w tzw. fast fashion. Część grupy zawodowej rzemieślników narażona jest na rosnący problem wykluczenia cyfrowego, któremu aktywnie się przeciwstawiamy. Naszym celem jest ciągłe działanie na rzecz inkluzywności. Łączymy rzemieślników i klientów poszukujących usług napraw rzeczy osobistych. Zapewniamy obsługę na całościowej ścieżce klienta on-line: od znalezienia zaufanego rzemieślnika, przez prezentację jego oferty, po procesowanie płatności, logistykę i obsługę posprzedażową. Rzemieślnicy zyskują widoczność w internecie i dodatkowy kanał sprzedaży oraz promocji – podsumowuje Łukasz Szadkowski.

Działania w dziedzinie klimatu

Działania w dziedzinie klimatu to bardzo szerokie pojęcie. Ten cel ONZ może się zahaczać o każdy aspekt naszego życia. Kluczem jest środowisko naturalne i konieczność zahamowania jego degradacji.

Polski lider w dostarczaniu danych o jakości powietrza

Okres zimowy to przede wszystkim ciągła walka z zanieczyszczeniem powietrza. Niestety wiele metropolii musi się mierzyć z wątpliwą jakością powietrza przez cały rok. Dzięki technologii Airly możemy lepiej poznać i zrozumieć problem, co jest pierwszym krokiem do jego wyeliminowania.

– Airly dostarcza kompletny system monitoringu jakości powietrza składający się własnych czujników jakości powietrza, mapy online i aplikacji mobilnej, za pomocą której można sprawdzić aktualną jakość powietrza w swoim otoczeniu, panel klienta, API oraz opartą na algorytmie sztucznej inteligencji prognozę jakości powietrza na następne 24 godziny. Zaczęliśmy w 2016 roku w Krakowie, a dziś z naszych rozwiązań korzystają samorządy oraz lokalne społeczności w ponad 40 krajach na całym świecie. Możemy się poszczycić współpracą z ponad 600 samorządami i miastami na całym świecie. Obok wielu polskich miast są wśród nich takie metropolie jak Hongkong, Dżakarta czy Oslo. Ponadto zarówno na krajowym, jak i na międzynarodowym rynku Airly współpracuje z takimi firmami jak Philips, Veolia, Skanska, PwC czy Bolt – mówi Marcin Gnat, Senior PR & Communication Manager w Airly.

Dynamiczny rozwój startupu to dowód na to, jak palącym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. Airly w zaledwie kilka lat, z lokalnej firmy stało się jednym ze światowych liderów w branży.

– Coraz częściej określa się zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu jako dwie strony tej samej monety. W czasach, gdy według danych WHO 90% osób na całym świecie oddycha skażonym powietrzem, poprawa jego jakości powinna być priorytetem dla ludzi na całym globie. To czym oddychamy ma bardzo silny wpływ na naszej zdrowie. Smog przyczynia się do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, pulmonologicznych, a także do powstawania nowotworów. Ostatnie badania wskazują również na to, że szkodzi również zdrowiu psychicznemu dzieci i dorosłych oraz przyczynia się do zaostrzenia przebiegu COVID-19. Jako Airly staramy się pomóc ludziom zrozumieć przyczyny powstawania zanieczyszczeń powietrza oraz podejmować skuteczne kroki w kierunku poprawy jakości powietrza. Warto takie działania podejmować, gdyż przyczyniają się do lepszego zdrowia i samopoczucia całych lokalnych społeczności – dodaje Marcin Gnat.

Węgiel z CO2

Islandzki startup Carbfix opracował technologię, która pozwoli na przetworzenie emitowanego CO2 w stałą formę węgla.

Carbfix ma zbudować hub Coda Terminal, który będzie odbierał dwutlenek węgla wysyłany z Europy Północnej na Islandię w specjalnie do tego dostosowanych statkach. Przetworzenie CO2 na węgiel będzie się opierało na procesie mineralizacji. Dzięki technologii opracowanej przez startup, proces ten może być kilkukrotnie przyspieszony w porównaniu jego naturalnym przebiegiem. W taki sposób, w ciągu dwóch lat powstanie podziemna skała.

Terminal Coda jest pierwszym takim przedsięwzięciem, powstającym całkowicie na lądzie. Podobne rozwiązania rozwijane są w Holandii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii (w tych przypadkach wykorzystywane są akweny). Carbfix rozpocznie przetwarzanie CO2 na skalę przemysłową w 2025 roku.

Kompensacja śladu węglowego

Norweski startup CHOOOSE oferuje platformę, która pozwala w prosty sposób zrekompensować emisję CO2, do której się przyczyniliśmy. Jest to rozwiązanie przeznaczone zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych.

Aplikacja oblicza nasz ślad węglowy podczas codziennych czynności oraz wykonywanej pracy (np. podróże służbowe). Platforma CHOOOSE jest zintegrowana z globalnym portfelem projektów klimatycznych. Emisję CO2 rekompensujemy wspierając (na podstawie wolumenu kompensacji) wybrany przez nas projekt proekologiczny.

Projektom partnerskim CHOOOSE oferuje rozbudowane raporty i konsultacje w działaniach w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Krok po kroku

Walkę z nieodpowiedzialnym konsumpcjonizmem i zmianami klimatycznymi warto rozpocząć zmiany swoich nawyków i tak zwanych “małych rzeczy”. Istnieje wiele rozwiązań wykreowanych w duchu zero-waste, które możemy wdrożyć do swojego życia, jendocześnie nie tracąc przy tym tak bardzo cenionego obecnie komfortu.