Trwają nabory do PFR Biznest oraz PFR Otwarte Innowacje

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

PFR Ventures szuka funduszy venture capital, które wezmą udział w programie PFR Biznest lub PFR Otwarte Innowacje i zgarną kapitał z puli 600 mln złotych, a potem wesprą finansowo i merytorycznie obiecujące polskie startupy.

PFR Ventures dysponuje kwotą 2,5 mld złotych, którą na przestrzeni pięciu lat zainwestuje w polskie fundusze venture capital, wspierające rodzime startupy na różnych etapach rozwoju. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020). Sylwetki wyłonionych funduszy VC można stopniowo poznawać na portalu startup.pfr.pl.

Obecnie PFR Ventures prowadzi nabór do dwóch funduszy:

1. PFR Biznest

PFR Biznest FIZ to fundusz funduszy, który inwestuje w startupy za pośrednictwem funduszy koinwestycyjnych i współpracujących z nimi aniołami biznesu. Budżet PFR Biznest to 258 mln złotych, z czego do zainwestowania w kolejne fundusze venture capital pozostało jeszcze 134 mln zł.

– W przypadku aniołów biznesu ważny jest nie tylko kapitał, jaki wnoszą do spółki, ale także bogate doświadczenie w rozwijaniu spółek oraz rozbudowane sieci kontaktów. Zaangażowanie doświadczonych inwestorów zwiększa szanse sukcesu przedsięwzięcia – mówi Marcin Nowak, manager inwestycyjny w PFR Biznest.

Zadaniem aniołów biznesu będzie więc dostarczanie spółkom portfelowym tzw. „smart money”, by ostatecznie osiągnąć cel, jakim jest zwiększenie zakresu finansowania i skali działalności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw, będących na wczesnych etapach rozwoju.

Wśród funduszy, które już zdecydowały się na współpracę z PFR Biznest FIZ są:

Zgłoś swój zespół do 3.10 i utwórz fundusz VC razem z PFR Biznest. Wnioski składać można za pośrednictwem tej strony.

2. PFR Otwarte Innowacje

PFR Otwarte Innowacje to fundusz funduszy skierowany do funduszy VC inwestujących w spółki  z sektora MŚP, które realizują projekty technologiczne w formule otwartych innowacji i potrzebują inwestycji powyżej 5 mln zł. Kapitał, który pozyskają, będą mogły przeznaczyć między innymi na zdobycie certyfikatów potwierdzających wyniki prac B+R, na budowę wersji demonstracyjnej lub prototypu produktu, kontynuację prac B+R i wdrożenie wyników tych prac.

Budżet PFR Otwarte Innowacje to 421 mln złotych, z czego do zainwestowania w kolejne fundusze venture capital pozostało jeszcze 230 mln zł. – Fundusze wspierane przez PFR Otwarte Innowacje będą mogły funkcjonować również w modelu koinwestycyjnym, który pobudza inwestycje dużych przedsiębiorstw w innowacyjne technologicznie startupy z własnej branży. Nasz program pozwala łączyć ten kapitał z środkami funduszy VC – mówi Rozalia Urbanek, manager inwestycyjny w PFR Otwarte Innowacje.

Wśród funduszy, które już zdecydowały się na współpracę z PFR Otwarte Innowacje są:

  • APER Ventures

  • Montis Capital

Zgłoś swój zespół do 30.09 i utwórz fundusz VC razem z PFR Otwarte Innowacje. Wnioski składać można za pośrednictwem tej strony.

PFR Ventures utworzyło pięciu programów, w ramach których działa już 13 nowo powstałych funduszy. Pełną listę znajdziecie na stronie PFR Ventures, a szczegółowe opisy zaczynają stopniowo pojawiać się na portalu startup.pfr.pl. Do tej pory ukazały się sylwetki: