Turecki fundusz zainwestuje w polskie startupy. W portfelu ma już 3 unicorny

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Turecki fundusz zainwestuje w polskie startupy. W portfelu ma już 3 unicorny

Udostępnij:

500 Istanbul zmienił nazwę na 500 Emerging Europe i uruchomił fundusz early-stage o wartości 70 mln euro. Dokapitalizuje startupy z Turcji, Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich. Fundusz planuje inwestować w rundach pre-seed i seed z ticketami o wartości nawet 2 mln euro.
– 500 Istanbul inwestował w firmy, które wykorzystują lokalne talenty technologiczne, ale od początku mają ambicje globalne. Testowaliśmy różne rynki w krajach bałtyckich i to zaowocowało trzema jednorożcami w naszym portfelu. Startupy z tego regionu są globalne od samego początku, co w wyjątkowy sposób pozycjonuje region jako potencjalnego lidera wzrostu na kontynencie i twórcę dziesiątek jednorożców każdego roku – mówi Enis Hulli, General Partner w 500 Emerging Europe.

– 500 Emerging Europe jest zdeterminowane, aby napędzać działania związane z budową ekosystemu i stworzyć pomost między regionem a bardziej rozwiniętymi rynkami. Dzięki temu hiperlokalnemu podejściu, wspieranemu przez naszą sieć, fundusz chce stać się pierwszym przystankiem dla zespołów we wczesnym stadium rozwoju z wizją globalnego produktu – mówi Arın Özkula, General Partner w 500 Emerging Europe.

500 Istanbul działa od 6 lat

Założony w 2016 r., 500 Istanbul ruszył z 10,5 mln dolarów wsparcia dla startupów z Turcji i Europy Wschodniej. Fundusz zainwestował w 40 startupów z Turcji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Ukrainy i Polski. Dziś te spółki generują łącznie ponad 600 mln dolarów przychodów i pozyskały 1,1 mld dolarów finansowania uzupełniającego od międzynarodowych inwestorów.

Na pokładzie pierwszy polski startup – The Village

W ciągu ostatniego roku fundusz dokonał 14 inwestycji, w tym po raz pierwszy w Polsce: w lipcu tego roku, edutech The Village poinformował o zamknięciu rundy o wartości 3,4 mln euro. Wśród inwestorów, poza 500 Istanbul, znalazł się Movens Capital. Startup chce zmienić wczesną edukację dzięki prowadzonym przez rodziców mikroprzedszkolom.

500 Emerging Europe planuje organizować wydarzenia budujące ekosystem w Bukareszcie, Tallinie, Budapeszcie, Warszawie, Atenach i Sofii.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem