... ... ...

GOPR i Transition Technologies stworzyli aplikację dla turystów. Przyśpieszy ich poszukiwania

Dodane

11-12-2015

Informacja prasowa
Według danych Grupy Beskidzkiej GOPR średni czas interwencji ratunkowej w 2014 roku wyniósł ponad 2 godziny i 17 minut. To stanowczo za długo. Teraz, ten czas może być znacznie krótszy dzięki nowej mobilnej aplikacji „Pomoc w Górach” opracowanej przez Transition Technologies.

Aplikacja pomaga ratować życie oraz uczy jak należy przygotować się do górskiej wędrówki, a od 11 grudnia jest dostępna dla turystów na platformach Android oraz iOS.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Jednym z najtrudniejszych zadań w ratownictwie jest prowadzenie akcji ratowniczych w górach. Trudny teren, zmieniające się warunki atmosferyczne, a co najważniejsze często brak znajomości dokładnego położenia poszkodowanego – to problemy, z którymi na co dzień borykają się ratownicy górscy. W akcjach ratunkowych największą rolę odgrywa czas, dlatego też priorytetem jest jak najszybsze dotarcie do osoby poszkodowanej. Na pomysł jak zwiększyć szanse na ratunek wpadli ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR oraz polska firma informatyczna Transition Technologies, która stworzyła dla ratowników specjalną aplikację mobilną „Pomoc w Górach”.

Czas sprzymierzeńcem ratowników

Intencją twórców aplikacji było przyspieszenie czasu lokalizacji poszkodowanego, a tym samym zwiększenie szans na uratowanie życia. Jak się okazuje, z pomocą mogą przyjść sobie sami turyści, którzy korzystając z aplikacji mobilnej mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Aplikacja „Pomoc w Górach” umożliwia natychmiastowe wezwanie pomocy, bez znajomości numeru ratunkowego. Każdy turysta wychodząc w góry może włączyć śledzenie swojego położenia, które automatycznie zapisuje się na portalu w beskidzkiej stacji centralnej GOPR. W przypadku zaginięcia możliwe jest natychmiastowe zlokalizowanie osoby w miejscu, w którym się znajduje lub, w którym sygnał został przekazany po raz ostatni. Niezależnie od tego, czy osoba korzysta z aplikacji poprzez śledzenie czy bezpośrednie połączenie z numerem ratunkowym, wysyła ona informację o dokładnym położeniu poszkodowanego, dzięki czemu ratownicy udają się dokładnie we wskazane miejsce zdarzenia. – Nakłaniamy wszystkich turystów do korzystania z aplikacji w trakcie wędrówek po górskich szlakach. Nam ratownikom, umożliwi to szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia i przyśpieszenie akcji ratowniczej, a samym turystom pozwoli poczuć się bezpieczniej – mówi Jerzy Siodłak, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Technologie mobilne w ratownictwie górskim

Aplikacja „Pomoc w Górach” to wspólne dzieło Grupy Beskidzkiej GOPR oraz polskiej firmy Transition Technologies, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się tworzeniem systemów IT dla energetyki, przemysłu i medycyny, a w ostatnich latach również aplikacji mobilnych. - Aplikacja jest odpowiedzią na bieżące potrzeby ratowników górskich. Cieszymy się, że mogliśmy opracować aplikację, która bezpośrednio przyczynia się do ratowania ludzkiego życia i zdrowia, a dla turystów jest gotowa do pobrania na dwie wiodące platformy Android oraz iOS – mówi Konrad Świrski, Prezes Zarządu Transition Technologies.

Aplikacja „Pomoc w Górach” powstała w trakcie wspólnych rozmów ratowników i firmy, która odpowiedziała na apel wystosowany przez ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR w maju tego roku, dotyczący wsparcia przy zakupie nowoczesnych defibrylatorów. W trakcie wspólnych rozmów okazało się, że firma może również pomóc w rozwiązaniu jednego z największych problemów w ratownictwie górskim. Dzięki temu powstała właśnie aplikacja „Pomoc w Górach”. Działania ratowników z Grupy Beskidzkiej GOPR stały się inspiracją dla ratowników z zagranicy i spotkały się z wielkim uznaniem podczas prezentacji aplikacji na tegorocznej, międzynarodowej konferencji ratowników górskich ICAR w Irlandii.

Aplikacja jest dostępna do pobrania na platformy Android i iOS od 11 grudnia br.

Komentarze (0)