Twisto pozyskało 60 mln zł na rozwój w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce

Dodane: 10.05.2019

Informacja prasowa Informacja prasowa

Twisto pozyskało 60 mln zł na rozwój w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce

Udostępnij:

0,5 mln użytkowników w Polsce i pozycja wiodącej aplikacji do codziennych płatności w Europie Środkowej i Wschodniej. Takie cele na najbliższe 5 lat postawiło przed sobą Twisto. Plan rozwoju technologicznej spółki, która w tym roku zadebiutuje na polskim rynku z  aplikacją do codziennych płatności i kartą wielowalutową, wsparli inwestorzy, którzy w drugiej rundzie zainwestowali w fintech 60 mln zł. 

W drugiej rundzie inwestycyjnej, w której Twisto pozyskało 60 mln zł (14 mln EUR), dominująca rolę odegrały międzynarodowe fundusze Finch Capital i Velocity Capital. Nowe akcje objęli również dotychczasowi inwestorzy fintechu – ING Ventures, UNIQA Ventures i ING Bank Śląski, którzy do tej pory zainwestowali w Twisto ok. 21 mln zł (5 mln EUR). Jednym z kluczowych inwestorów w spółce pozostał ENERN, fundusz venture i private equity, w Polsce znany z inwestycji w Booksy i Finiata.

– Runda inwestycyjna z 2017 r., w której wzięły udział ING Ventures, UNIQA Ventures i ING Bank Śląski, pozwoliła Twisto rozpocząć działalność w Polsce, gdzie zaoferowaliśmy najwygodniejsze na rynku płatności w formule „kup teraz, zapłać później” w sklepach internetowych. W tym roku uruchomimy na polskim rynku sztandarowe rozwiązanie Twisto – aplikację do codziennych płatności, powiązaną z kartą wielowalutową MasterCard i Apple Pay. Dzięki nowym funduszom umocnimy naszą wiodącą pozycję w Europie Środkowej i Wschodniej i  wprowadzimy kilka unikalnych innowacji produktowych –  ujawnia Michał Smida, założyciel i CEO Twisto.

Twisto działa w Polsce od lipca 2018 r., w strategicznym partnerstwie z ING Bankiem Śląskim.

– Formuła zakupowa Twisto – „kup teraz, zapłać później” jest już dostępna w ponad 150 sklepach internetowych. E-sklepy mogą wdrożyć Twisto samodzielnie lub jako element bramki do płatności online banku ING, imoje – dodaje Krzysztof Blinowski, country manager w Twisto Polska.

Ekspansja na polski rynek to pierwszy kamień milowy w planie rozwoju Twisto.  W ciągu 5 lat fintech chce pozyskać  w Polsce 0,5 miliona użytkowników oraz zdobyć pozycję wiodącej aplikacji do codziennych płatności w Europie Środkowej i Wschodniej.

– Region Europy Środkowej i Wschodniej nie ma jeszcze swojego czempiona w dziedzinie consumer finance. Od pewnego czasu rozważaliśmy inwestowanie w firmę, która dostarcza unikalną wartość dla klienta i ma potencjał, by nim zostać. Poza niezwykle szybkim rozwojem, ogromną wartością Twisto jest Nikita – unikalny, autorski mechanizm internetowego scoringu klientów – wyjaśnia Aman Ghei, dyrektor w Finch Capital.

Nikita wykorzystuje big data i machine learning do wykrywania oszustw i sprawdzania wiarygodności kredytowej klienta w ułamku sekundy. Dzięki Nikicie użytkownicy Twisto mogą korzystać z oferowanych rozwiązań bez zbędnych formalności i podawania wrażliwych danych.

– W Europie Zachodniej nie spotkaliśmy firmy z tak postępowym podejściem do płatności i kredytów, choć to właśnie ten region bywa uważany za lidera innowacji finansowych. Wierzymy, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencji zespołu Twisto, będziemy mogli szybko skalować biznes i pomóc Twisto umocnić pozycję wiodącego fintechu w regionie CEE – dodaje Allard Luchsinger, dyrektor Private Equity w Velocity Capital.

Po drugiej rundzie finansowania Twisto ma zabezpieczone ponad 21 mln EUR kapitału własnego i 15 mln EUR finansowania dłużnego. Do końca roku firma planuje pozyskać na rozwój dodatkowe 30-40 mln EUR finansowania dłużnego.

Aplikacja Twisto w tym roku w Polsce

W tym roku fintech zaplanował launch pełnej usługi Twisto na polskim rynku. Użytkownicy uzyskają dostęp do bezpłatnej aplikacji mobilnej z najwygodniejszymi rozwiązaniami do realizowania codziennych płatności, takimi jak opłacanie rachunków i faktur za pomocą zdjęcia telefonem i podział płatności za rachunek w restauracji na kilka osób jednym kliknięciem. Aplikacja jest powiązana z wielowalutową kartą MasterCard, która oferuje najlepszy kurs wymiany walut. Umożliwia również dostęp do indywidualnej linii z kredytem odnawialnym i realizację płatności zbliżeniowych przy pomocy Apple Pay.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem