Twisto zostanie przejęte przez australijskiego unicorna za prawie 400 mln zł

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Twisto zostanie przejęte przez australijskiego unicorna za prawie 400 mln zł

Udostępnij:

Fintech Twisto zostanie przejęty przez australijską firmę płatniczą Zip za 89 mln euro (ok. 399 mln zł). Transakcja planowana jest na IV kwartał 2021 r.

Zip przejmie 90% udziałów w Twisto. Pozostałe udziały Australijczycy pozyskali już wcześniej, ponieważ byli od grudnia 2020 r. jednym z inwestorów startupu. Obie firmy działają w tym samym segmencie – „kup teraz, zapłać później”.

Według szacunków przeprowadzonych przez Business Insider, transakcja daje Twisto wycenę rzędu 99 mln euro, czyli ok. 444 mln zł. Zip jest notowany na giełdzie i wart w tej chwili ok. 2,4 mld euro, czyli ok. 11 mld zł. W 2020 r. uzyskał status jednorożca. Z usług i produktów ZIP korzysta 5,3 mln klientów na czterech rynkach. Spółka zatrudnia 500 osób.

Poza Twisto Zip przejmie także Spotii, założone w 2020 r. na Bliskim Wschodzie, jednym z najszybciej rozwijających się regionów e-commerce na świecie. Spodziewa się sfinalizować tę transakcję w III kwartale 2021 r.

Korzyści z przejęcia Twisto

Akwizycja czeskiego fintechu ma umożliwić Zipowi szybszą ekspansję na kolejne rynki międzynarodowe, zyskać dostęp do większej liczby produktów i – jak powiedział  Larry Diamond, CEO Zip – pozwoli „zaspokoić zapotrzebowanie globalnych e-sklepów”. Ponadto przejęcie Twisto da spółce dostęp do 27 rynków Unii Europejskiej, dzięki Europejskiej Licencji Płatniczej posiadanej przez Twisto.

– Metoda odroczonej płatności stanowi obecnie mniej niż 10% wszystkich płatności e-commerce w Europie, co daje szanse na dynamiczną ekspansję, w ramach globalnego trendu rosnącej popularności płatności odroczonych – powiedział w komunikacie Michał Smida, CEO Twisto.

Wcześniejsza inwestycja

Na początku tego roku Zip znalazł się wśród inwestorów Twisto. Czesi pozyskali wtedy 72 mln zł (16 mln euro). W tej rundzie finansowania udział wzięli także obecni inwestorzy Twisto: Finch Capital, Velocity Capital, ING Bank i austriacka grupa ubezpieczeniowa UNIQA. 7 mln euro stanowiło finansowanie dłużne na rozwój portfela kredytowego od brytyjskiego Kreos Capital, a także od pierwszego czeskiego funduszu venture capital – Orbit Capital.

Wraz z otrzymanym finansowaniem Twisto zamknęło rundę inwestycyjną B. Łącznie w tej rundzie fintech otrzymał od inwestorów 21,28 mln euro.

Twisto oferuje m.in. odroczone płatności za zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych, aplikację i wielowalutowe karty płatnicze. Jego udziałowcem był m.in. ING Bank Śląski. Spółka ma ponad 1 mln klientów w Polsce i Czechach. Fintech jest obecny w naszym kraju od 2018 r.