Nevomo z nową rundą inwestycyjną

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nevomo z nową rundą inwestycyjną

Udostępnij:

Fundusz Hütter Private Equity z Gdyni zainwestował kilkaset tysięcy euro w nowej rundzie finansowania Nevomo (d. Hyper Poland). Środki zostaną przeznaczone na rozwój zespołu biznesowego oraz współfinansowanie prac badawczo-rozwojowych dot. napędu i zawieszenia nowej generacji Kolei Dużych Prędkości.

Założycielem funduszu jest Piotr Hütter, twórca sukcesu Aptek Gemini, które w 2015 roku zostały nabyte przez jeden z czołowych funduszy Private Equity – amerykański Warburg Pincus.

Firma Nevomo (do października 2020 działająca pod marką Hyper Poland) rozwija technologie silnika liniowego, lewitacji magnetycznej oraz automatycznego sterowania dla systemów magrail i hyperloop. Spółka dotychczas finansowała swoją działalność łącząc granty na prace badawczo-rozwojowe (m.in. 16,5 mln zł przyznane przez NCBR w maju 2019 roku) oraz środki prywatnych inwestorów indywidualnych (dwie kampanie equity crowdfunding na brytyjskiej platformie Seedrs) i aniołów biznesu.

Doświadczony zespół

– Inwestycja w Nevomo wpisuje się w szerszą strategię funduszu, który wspiera starannie wyselekcjonowane projekty kwotą do 5 mln zł, zakładając wyjście z inwestycji w horyzoncie 3-5 lat. Farmacja, nieruchomości, finanse oraz spółki z obszaru nowych technologii to najważniejsze obszary zainteresowania. Przy podjęciu decyzji o wsparciu Nevomo kluczowe znaczenie miał doświadczony międzynarodowy zespół oraz unikalna w skali świata technologia, która ma szansę zmienić oblicze transportu kolejowego – powiedział Piotr Hütter, założyciel funduszu.

– Pan Piotr po raz pierwszy zainwestował w naszą spółkę w kwietniu 2020. Postępy w opracowywaniu kolejnych prototypów silnika liniowego i lewitacji magnetycznej, pojawienie się w zespole doświadczonych ekspertów, takich jak Johannes Braun (odpowiedzialny za zbudowanie w rekordowym tempie linii maglev w Szanghaju) oraz zaawansowane rozmowy z przyszłymi odbiorcami naszej technologii sprawiły, że kwota obecnej inwestycji jest blisko 20-krotnie większa niż tej pierwszej. Wsparcie Hütter Private Equity oznacza pozyskanie przez nas w bieżącym roku łącznie blisko 4 mln zł od inwestorów prywatnych – tłumaczy Przemysław Paczos, CFO Nevomo.

Kolejna runda inwestycyjna

Pozyskane od Hütter Private Equity środki rozpoczynają kolejną rundę finansowania Nevomo. W trakcie są kolejne rozmowy z aniołami biznesu, funduszami venture capital i family-office.

– Bardzo się cieszymy, że to właśnie inwestycja Hütter Private Equity otwiera naszą obecną rundę. Wsparcie tak doświadczonego przedsiębiorcy, który na własnej skórze doświadczył trudów budowania dynamicznie rosnącej firmy oraz ma na koncie exit do jednego z największych funduszy PE na świecie, będzie dla nas niezwykle pomocne w dalszym szybkim rozwoju – mówi Przemysław Pączek, założyciel i CEO Nevomo.

Piotr Hütter po ukończeniu studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Gdańskim zaangażował się w budowę lokalnego rodzinnego biznesu. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju w 2014 roku Apteki Gemini stały się jedną z najdynamiczniejszych sieci w Polsce. Przed „exitem” do Warburg Pincus w 2015 roku spółka miała ponad 500 mln zł obrotów, z czego jedna trzecia pochodziła ze sprzedaży internetowej. W 2018 założył własny fundusz private equity, który inwestuje m.in. w spółki sektora nowych technologii.