Twórcy drukowanego budynku 3D z nagrodą 4Buildings Awards 2019

Dodane: 20.11.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

REbuild – startup, który we wrześniu tego roku wydrukował pierwszy w Polsce budynek w technologii 3DCP – zdobył nagrodę 4BuildingsAwards 2019. Spółka została wyróżniona w kategorii Innowacja – StartUp.

Drukowany budynek i innowacyjna technologia

Beton to jeden z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Stawianie budynków to proces wymagający nadal znacznego zaangażowania wykwalifikowanego personelu, środków oraz surowców, gdyż branża budowlana jest jedną z ostatnich wielkich branż, która nie została zautomatyzowana. Obserwując trendy rynkowe i rozwój Przemysł 4.0, zespół inżynierów REbuild podjął wyzwanie polegające na połączeniu budownictwa i druku 3D.

Startup stworzył własną drukarkę 3DCP i autorską mieszankę betonową, z której powstał pierwszy w Polsce drukowany budynek 3D, który można oglądać w podwarszawskich Otrębusach. Inżynierowie REbuild szacują, że ich wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie połowę (do 80 proc.) obecnej ceny budowy, a wydruk podobny do tego, który stworzyli zajmie nie więcej niż 13 godzin.

Nagroda dla nowoczesnego budownictwa

Dokonania inżynierów REbuild zostały docenione przez Jury konkursu 4Buildings Awards oraz internautów, którzy zdecydowali o przyznaniu nagrody startupowi.

Ideą konkursu 4Buildings, którego organizatorem jest Grupa PTWP, wydawca m.in. portali PropertyNews.pl i PropertyDesign.pl, jest promowanie nowoczesnego budownictwa, zgodnego
z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Cieszymy się, że tegoroczna nagroda w kategorii Innowacja –StartUp powędrowała właśnie do nas. Wyróżnienie jest tym istotniejsze, że o jego przyznaniu zdecydowali również internauci, którzy docenili naszą pracę. Ze swojej strony mogę dodać, że obecne dokonania są zaledwie częścią tego, co chcemy osiągnąć, jeśli chodzi o technologię 3DCP – mówi dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

Dalszy rozwój innowacji

Zespół REbuild ma przed sobą ambitne cele. Przede wszystkim chce jako pierwszy na świecie wdrożyć technologię automatycznego układania zbrojenia i budowy szalunków. Spółka stawia także na dalszy rozwój własności intelektualnej (IP), sprzedaż drukarek i usług obejmujących druk na zamówienie: wyposażenia ogrodowego, małej architektury, nietypowych elementów konstrukcyjnych czy małych budynków.

W realizacji planów zespołowi pomogą środki zdobyte w konkursie „Ścieżka dla Mazowsza”, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość projektu, na który REbuild otrzymał dofinansowanie to 6 mln złotych. W rozwoju wspierają spółkę również fundusze venture capitalAgriTech Hub i Simpact.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem