Tworzą system do monitoringu jakości wody i powietrza. Rozmawiamy z twórcami Mobile Monitoring

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Mobile Monitoring

Udostępnij:

– Tworzymy systemy do monitoringu środowiska. Monitorujemy jakość wody i powietrza, wykorzystując do tego bojki, drony (wodne i latające), stałe stacje pomiarowe i mobilne. Poza tym tworzymy też inne rozwiązania takie jak systemy do inspekcji – mówią Rafał Wolak i Dawid Walczyna, współzałożyciele Mobile Monitoring. W rozmowie z nami opowiadają o swoim startupie.

Kto jest w Waszym zespole i jakie macie doświadczenia?

Mobile Monitoring tworzą trzy firmy, które osiągnęły już pewien sukces w swoich branży. SeaData Gdynia od 6 lat zajmuje się monitoringiem środowiskowym w branży Morskiej. Camdrone od wielu lat zajmuje się specjalistycznym wykorzystywaniem dronów latających oraz szkoli pilotów bezzałogowców. MB Inżynieria specjalizuje się w dziedzinie automatyki, budowie maszyn i urządzeń pomiarowych.

Skąd pomysł na startup? Jak wyglądały początki Waszej działalności?

Zauważyliśmy lukę na rodzimym rynku w kompleksowym monitoringu wody. Kompleksowość oznacza nie tylko aparaturę pomiarową, ale także sposób przesyłania i dostępu do danych, narzędzia wspomagające analizę i detekcję anomalii, ułatwiony proces serwisowania.

Podmioty zainteresowane badaniem parametrów wody mają do wyboru drogie rozwiązania zagraniczne, zawierające głównie część sprzętową i mało elastyczną część softwarową.

Na jakim etapie rozwoju biznesu jesteście?

Mamy gotowe rozwiązania, kilka wersji platformy pływającej oraz sensory wieloparametrowe. Potrzeba teraz czasu na szczegóły, aby dostosować się do klientów z Polski.

Co jest unikatowego w tym, co oferujecie? Czym różnicie się od konkurencji?

Oferujemy kilka poziomów monitoringu:

  • stały przy użyciu stacji pomiarowych oraz zakotwiczonych bojek;
  • mobilny z wykorzystaniem drona pływającego i drona latającego;
  • oraz ręczna, wykorzystujące urządzenie mobilne.

Wszystkie poziomy wysyłają na bieżąco dane do systemu w chmurze. Dane są potem dostępne na mapach, wykresach oraz w raportach i analizach porównawczych. Jesteśmy dumni z naszego systemu online do analizy danych, nad którym pracujemy od wielu lat z naciskiem na użyteczność dla pracowników naukowych.

mobile monitoring boja

Kto jest Waszą potencjalną konkurencją?

Nasza konkurencja to zagraniczne firmy z Niemiec, Holandii, Skandynawii i przede wszystkim z USA. W porównaniu z nimi na pewno mamy przystępniejsze ceny, szybkość wdrożenia i czas reakcji na zgłoszenia serwisowe.

Jaki jest Wasz model biznesowy i kto jest Waszym głównym klientem? Czy macie już płacących klientów?

Sprzedajemy urządzenia z subskrypcyjnym dostępem do systemu online gdzie są dane na żywo oraz narzędzia do analizy danych pomiarowych i detekcji anomalii. Jesteśmy w trakcie przygotowania produktu dla klienta.

Skąd wzięliście fundusze na start?

Zaczęliśmy zbierać pieniądze w konkursach dla startupów. Były to niewielkie kwoty, ale wystarczyły, aby zbudować solidne prototypy. Na rozwój firmy poświęciliśmy swój czas, a wydatki pokryliśmy z własnych środków.

W jaki sposób planujecie dalej finansować projekt?

Nadal zgłaszamy się do konkursów, aby sfinansować ulepszenia w naszym produkcie. Rozważamy wzięcia udziału w projekcie B+R, ale naszym priorytetem jest w najbliższym czasie jest finalizowanie kontraktów komercyjnych.

Chcecie działać na rynku lokalnym, czy może od razu celujecie w rynek globalny?

Znaleźliśmy potrzeby na rynku w Polsce i tu chcemy rozpocząć naszą działalność.

Jesteśmy przekonani, że nasze produkty w niczym nie są gorsze od zagranicznych, więc jak tylko osiągniemy odpowiednią dojrzałość jako firma, na pewno spróbujemy naszych sił za granicą.

Jakie są Wasze plany na rozwój? Czego w tym momencie najbardziej potrzebujecie?

Dopiąć umowę z naszym pierwszym klienta. Rozwinąć współpracę z instytucją naukową oraz współpracować ze specjalistami w dziedzinie badań wody.

Czy dostrzegacie jakieś czynniki, w wyniku których Wasz biznes mógłby ponieść porażkę?

Nie mamy zewnętrznych inwestorów i żadnych zobowiązań finansowych. Działamy na tyle, na ile mamy środków.

Każdy biznes narażony jest na porażkę. Monitoring jakości wód jest jednym z naszych obszarów działalności; zajmujemy się także tworzeniem systemów inspekcyjnych o szerokim zastosowaniu, które wykorzystują IoT, UAV oraz dane satelitarne.

Skupiliśmy się na wodzie, gdyż w obliczu potężnych zmian klimatycznych wzrasta częstotliwość gwałtownych zjawisk atmosferycznych takie jak susze gwałtowne ulewy, w połączeniu z głupotą ludzką wzrasta ryzyko uszczuplenia zasobów wody pitnej i zagraża zasobom wody słodkiej w naszym kraju. Jesteśmy jednym z trybików większej maszyny do walki o środowisko naturalne. Naszą misją jest dostarczenie dobrej jakości narzędzi naukowcom, instytucjom badawczych, przedsiębiorstwom, oczyszczalniom.

Czy macie na swoim koncie inne wyróżnienia, czy półfinał Infoshare Startup Contest to dopiero początek?

Wygraliśmy konkurs TechSeed w październiku 2022 organizowany przez Miasto Gdańsk oraz inkubator starter. Następnie w listopadzie zajęliśmy drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Polpharma Biologics i Gdański Park Naukowo-Technologiczny.

zespół mobile monitoring

Konferencja Infoshare 2023 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

Infoshare 2023 – największa konferencja technologiczna w CEE, łącząca najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 maja w Gdańsku. Co roku biorą w nim udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to aż 9 scen tematycznych, blisko 200 czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu. Podczas Infoshare 2023 poznamy również zwycięzców Startup Contest, na których czeka 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles – programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Kup bilet już dziś!

 

MamStartup jest patronem medialnym Infoshare