Tylko w lipcu SoftBank zainwestował w trzy startupy. Wydał na nie ponad 460 milionów dolarów

Dodane: 20.07.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Japoński gigant telekomunikacyjny SoftBank jest jedną z korporacji, która mocno angażuje się w startupy. Zainwestował w tym roku już w 22 projekty z czego trzy sfinansował tylko w lipcu. Zobacz czym się zajmują startupy, którymi zainteresował się koncern.

Na zdjęciu: Masayoshi Son, założyciel SoftBank | fot. by Shuichi Aizawa, flikcr.com CC by 2.0 

Plenty

Japoński gigant SoftBank zainwestował 200 milionów dolarów w amerykański startup Plenty zajmujący się wertykalna uprawą rośli, ziół i warzyw. Czym różni się ta metoda od tradycyjnego rolnictwa? Ano tym, że rośliny rozwijają się wewnątrz inteligentnych szklarni, w których znajdują się poustawiane pionowo półki. O resztę, czyli światło, nawodnienie, składniki odżywcze i podłoże, dba system monitorujący i zarządzający uprawą.

Według przedstawicieli projektu, hodując rośliny w ten sposób można zebrać o 530 razy większe plony niż w przypadku dotychczasowych metod uprawnych. Dzięki pozyskanym środkom finansowym zespół stojący za Plenty będzie mógł dalej rozwijać produkt oraz ruszyć z międzynarodową ekspansją i stawiać wertykale farmy w innych regionach świata. – Wierzmy, że Plenty zmieni dotychczasowy system żywienia poprawiając tym samym jakość życia klientów – powiedział Bloombergowi Masayoshi Son, założyciel SoftBank.

Nauto

W tym samym czasie japońskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne wpompowało 159 milionów dolarów w motoryzacyjny startup Nauto. Wykorzystuje on kamery instalowane w pojazdach, sztuczną inteligencję i widzenie komputerowe do zbierania i przetwarzania w czasie rzeczywistym danych o czynnikach, które rozproszyły kierowcę podczas jazdy. Dzięki tej wiedzy producenci aut mogą konstruować bezpieczniejsze maszyny.

– Te dane pomogą przyśpieszyć rozwój i wdrożenie bezpiecznej i skutecznej technologii autonomicznych pojazdów – mówi w rozmowie z Recode Masayoshi Son, założyciel SoftBank. Przedstawiciele Nauto dodają, że przeznaczą pozyskany kapitał na dalszy rozwój technologii i zaimplementowanie jej w samochodach na całym świecie. Ostatecznie mają stworzyć platformę, która będzie informować kierowców i system samojeżdżących aut o obecności innych pojazdów na drodze.

Brain Corp

Trzecią inwestycją, którą SoftBank zrealizował w tym miesiącu jest wsparcie finansowe kalifornijskiego startupy Brain Corp. – Wierzymy w Brain, że roboty przyszłości będą inteligentnymi, autonomicznymi maszynami, które o nas zadbają. Będą tak samo powszechne jak komputery czy telefony – mówi dyrektor generalny Brain Corp Eugene Izhikevich. Dodaje, że pozyskane 114 milionów dolarów pomoże mu zrealizować ten cel.

Jego firma rozwinęła sztuczną inteligencję oraz opracowała autonomicznego robota, który zbiera dane ze środowiska, potrafi kontrolować swoje ruchy oraz wie jak poruszać się miedzy ludźmi i omijać przeszkody. W przyszłości będzie można wykorzystać go między innymi w centach handlowych i supermarketach do sprzątania podłóg. 

– 

Na polskim rynku też nie brakuje korporacji, które angażują się w startupy. Do nich należą Wirtualna Polska i Onet. Zobacz jakie firmy kupiły.