Tysiące robotów dostawczych „Starship Technologies” będzie obsługiwało amerykańskie kampusy

Dodane: 10.09.2019

Jędrzej Dzierżyński

Udostępnij:

Dostarczanie pizzy do pokoju w akademiku? Już bez ludzkiego dostawcy. Starship Technologies ogłosił plan rozmieszczenia tysięcy autonomicznych robotów dostawczych na amerykańskich kampusach w ciągu najbliższych dwóch lat.
Roboty “Starship” zostały przetestowane w ponad 100 miastach w 20 krajach, przejechały 350 000 mil i dostarczyły ponad 100 000 przesyłek. Kampusy ze ścieżkami spacerowymi, z granicami oraz studentami, którzy korzystają ze smartfonów, są idealną przestrzenią do testów, zanim maszyny dostawcze wyjadą na ulice miasta. Teraz czas na kolejny fazę działalności.

Tysiące jeżdżących maszyn

Starship Technologies planuje rozmieścić 25-50 robotów w kampusach w ciągu najbliższych 24 miesięcy, co oznacza, że do 2021 r. po kampusach będzie przemieszczać się 5 tys. robotów.. 

Każdy robot jest elektryczny, ma bagażnik, który może zmieścić około 9 kg ładunku, a na zewnątrz ma zestaw kamer, które można wykorzystać do identyfikowania przeszkód i prowadzenia robota do miejsca docelowego. Dostarcza przesyłki w promieniu od trzech do czterech mil i przemieszcza się z maksymalną prędkością 4 mil na godzinę, czyli wolniej niż samochód lub rower.

Roboty mogą wspinać się po krawężnikach, ale nie po schodach, co może ograniczać ich atrakcyjność dla klientów mieszkających w wielopiętrowych budynkach.

Wcześniejsze testy

Roboty “Starship” były już wcześniej testowane również na europejskim rynku. W zeszłym roku możliwości sprzętu sprawdzała szwajcarska poczta oraz niemiecki Media Markt. Swiss Post poinformował, że był „zadowolony” z prób dostarczania robotów, które przeprowadził w Dübendorf.

Władze w San Francisco również dopuściły do ruchu autonomiczne roboty dostawcze. Wcześniej maszyny musiały uzyskać specjalne pozwolenie. Władze miast zezwoliły jedynie 9 urządzeniom poruszać się po San Francisco.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem