Uber będzie dostarczał alkohol. Właśnie kupił platformę Drizly za 1,1 miliarda dolarów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Uber będzie dostarczał alkohol. Właśnie kupił platformę Drizly za 1,1 miliarda dolarów

Udostępnij:

Uber poinformował 2 lutego, że przejmuje platformę do zamawiania alkoholu Drizly za 1,1 miliarda dolarów. Gigant planuje poszerzać swoją ofertę związaną z dostarczaniem jedzenia, ponieważ w okresie pandemii właśnie ten obszar jego działalności rozwinął się najmocniej. 

Mieszkańcy USA za pośrednictwem platformy Drizly mogą zamawiać alkohole ze stacjonarnych sklepów monopolowych (piwa, wina, mocne alkohole, soki i napoje oraz drobne przekąski) z dostawą do domu. Teraz rozwiązanie to zostanie zintegrowane z Uber Eats, przy czym Drizly, jako osobna usługa, nie zniknie z rynku. Usługa jest teraz dostępna w ponad 1400 miastach w Stanach Zjednoczonych.

– Celem Ubera jest ułatwianie ludziom życia. Dlatego dywersyfikujemy nasz biznes na nowe kategorie, takie jak artykuły spożywcze, recepty i teraz alkohol. Cory (dyrektor generalny Drizly) i jego niesamowity zespół zbudowali Drizly i osiągnęli sukces. Firma osiąga zysk brutto ponad 300 procent rok do roku. Wprowadzając Drizly do rodziny Ubera, możemy przyspieszyć tę trajektorię, wystawiając Drizly’ego na odbiorców Ubera i rozszerzając jej obecność geograficzną na naszą globalną powierzchnię w nadchodzących latach – powiedział w komunikacie dyrektor generalny Ubera Dara Khosrowshahi.

Po zakończeniu transakcji Drizly stanie się spółką w 100 proc. zależną od Ubera. Rynek Drizly zostanie ostatecznie zintegrowany z aplikacją Uber Eats. Jednak Drizly, jako odzielna aplikacja, nie zniknie z rynku. 

– Drizly spędził ostatnie 8 lat na budowaniu infrastruktury i technologii aby zapewnić konsumentom doświadczenie zakupowe, na które zasługują. Jest to wyjątkowy dzień dla zespołu Drizly, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, co osiągnęliśmy do tej pory, ale także wiemy, że wiele pozostaje do zrobienia, aby spełnić naszą wizję. Mając to na uwadze, cieszymy się, że możemy dołączyć do światowej klasy zespołu Ubera, którego platforma przyspieszy rozwój Drizly – dodał Cory Rellas, współzałożyciel i dyrektor generalny Drizly.

Uber dostarcza leki

Dostawa alkoholu pod drzwi nie jest pierwszą nowością w aplikacji Uber Eats. We wrześniu zeszłego roku Uber ogłosił, że będzie dowoził swoim klientom w USA również leki. Taka decyzja była spowodowana szalejącą pandemią koronawirusa, która wiele osób zatrzymała w domu. Nowa usługa rozwijana jest w partnerstwie ze startupem NimbleRx. Jak na tę chwilę dostępna jest tylko w USA.

Innym gigantem, który w zeszłym roku postanowił zacząć dostawę leków jest Amazon, który w listopadzie 2020 roku zaprezentował Amazon Pharmacy, czyli własną e-aptekę. Jednak w przypadku tego giganta, o rynku farmaceutycznym myślał on już dużo wcześniej, bo kupił w 2018 roku kupił za 753 milionów dolarów internetową aptekę PillPack. Niemniej pokazuje to, że firmy oferujące usługi dostaw cały czas szukają nowych obszarów do zagospodarowania, a pandemia koronawirusa tylko napędza ten trend.