Uczniowie w całej Polsce pójdą na jeden dzień do pracy w startupie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

20 kwietnia wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych zamiast do szkoły pójdzie do pracy. W ten sposób młodzież uczci ​Dzień Przedsiębiorczości,​ który od 13 lat organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

„Dzień przedsiębiorczości” to program przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młody praktykant przez kilka godzin towarzyszy pracownikowi wybranej przez siebie firmy w wykonywaniu codziennej pracy. W tym czasie poznaje zakres obowiązków na danym stanowisku, dowiaduje się, jaka towarzyszy mu odpowiedzialność i jakie są niezbędne predyspozycje oraz umiejętności. Uświadamia sobie również związek między wykształceniem a swoją przyszłą karierą zawodową. Pracownik zapoznaje ucznia z działalnością firmy, powierza mu wykonanie prostych zadań i odpowiada na jego pytania.

– Postanowiliśmy, że dla przybyłego do nas w tym dniu licealisty, zorganizujemy coś naprawdę wyjątkowego. Wierzymy, że w akcjach tego typu prawdziwa wartość nie polega na oprowadzeniu ucznia po firmie i powierzeniu mu prostych prac biurowych tj. kserowanie czy zszywanie dokumentów. Zależy nam na tym, by 18­letni Paweł miał realną okazję do zasmakowania pracy w Brainly i by mógł na własnej skórze poczuć atmosferę i dynamikę pracy w startupie. Zaprosiliśmy go więc do wzięcia udziału w Demo Day – opowiada Łucja Czuba, Talent Researcher z krakowskiego startupu Brainly.

Uczniowie są zgodni, że jednodniowe praktyki to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o tym, jak naprawdę wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie. – Uważam, że „Dzień Przedsiębiorczości” to naprawdę świetny pomysł. Rzadko kiedy dostajemy możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń o jakiejś pracy z twardą rzeczywistością. Według mnie jeden dzień spędzony w taki sposób może zmienić zupełnie nasze plany zawodowe na przyszłość, więc i całe nasze życie. Taki dzień powinien być obowiązkowy dla wszystkich uczniów – Krzysztof Żaboklicki, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.

Zwieńczeniem programu będzie Gala Przedsiębiorczości, podczas której najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje uhonorowane zostaną statuetkami i dyplomami. Nagrody otrzymają także uczniowie – laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż związany z odbytymi praktykami.

W zeszłorocznej edycji programu wzięło udział ponad 43 tysiące uczniów i drugie tyle towarzyszących im wolontariuszy z 15 tysięcy firm i instytucji. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu programem oraz poważnym podejściu młodzieży do planowania swojej kariery zawodowej.

fot. pixabay.com

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem