Ukraiński ekosystem startupowy jest jednym z trzech najszybciej rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej i zajmuje czwarte miejsce pod względem wartości ekosystemu. Tak wynika z raportu opracowanym przez Civitta przy wsparciu u.ventures i Ukraine – Moldova American Enterprise Fund.
Dla części może to być zaskoczeniem, że wbrew trwającej wojny, ukraińska branża technologiczna wykazuje zauważalny. Obecnie istnieje ponad 2600 aktywnych ukraińskich startupów, a od 2020 roku ich wyceny potroiły się. W dużej mierze jest to efekt tego, że przed rosyjską agresją Ukraina słynęła ze swojej branży IT.
W latach 2013-2023 wkład IT w PKB wzrósł 5,7-krotnie. Ukraina stała się domem dla ponad 346 000 specjalistów IT. W międzyczasie niektóre startupy urodzone na Ukrainie osiągnęły status jednorożca, w tym Grammarly, GitLab i Creatio. Obecnie co najmniej 10 startupów również zbliża się do tego statusu, wynika z raportu Civitta.
Dane do poniższego opracowania pochodzą z serwisu The Recursive.
Creatio (założona na Ukrainie, z siedzibą w USA)
Ostatnia runda: 200 mln euro
Założona: 2014
Etap: Jednorożec
Inwestorzy: Sapphire Ventures, StepStone Group, Volition Capital, Horizon Capital
Łączne finansowanie: 257,7 mln euro
Założyciele: Katherine Kostereva
Branża: CRM
Creatio to platforma typu low-code/no-code, która pomaga zautomatyzować przepływy pracy, zarządzać relacjami z klientami i przyspieszyć transformację cyfrową. Jest uznawana za lidera i osiąga dobre wyniki w wielu raportach Gartnera i Forrestera dotyczących Low-Code/No-Code i CRM. Niektórzy z ich klientów to giganci branżowi, tacy jak Colgate-Palmolive, AMD, MetLife, OKI i Top Build.
Carmoola
Ostatnia runda: 18,5 mln euro
Założona: 2021
Etap: Seria A
Inwestorzy: AlleyCorp, InMotion Ventures, QED Investors, u.ventures, VentureFriends
Łączne finansowanie: 305,7 mln euro
Założyciele: Aidan Rushby, Amy McKechnie, Igor Gordiichuk, Jasper Dykes, Roman Sumnikov
Branża: Fintech
Carmoola to brytyjska firma fintech i bezpośredni pożyczkodawca, który zakłóca branżę finansowania samochodów i proces zakupu samochodów. Za pośrednictwem swojej platformy Carmoola oferuje opcje finansowania dostosowane do indywidualnych potrzeb, zapewniając, że nabywcy samochodów mogą podejmować świadome decyzje i uzyskiwać dostęp do swoich funduszy z łatwością i szybkością. W październiku 2024 r. Carmoola ogłosiła również zawarcie dużej umowy dłużnej z NatWest o wartości 100 milionów funtów. Transakcja ta pozwoli Carmoola poszerzyć i lepiej obsługiwać bazę klientów, oferując najlepsze stawki finansowania samochodów i jeszcze bardziej zwiększając doświadczenie zakupu samochodu w porównaniu z innymi firmami.
Fintech Farm
Ostatnia runda: 30,8 mln euro
Etap: Seria B
Inwestorzy: Bank of Georgia, Flyer One Ventures, amerykańska firma fintech Solid, TA Ventures, u.ventures i AVentures Capital
Łączne finansowanie: 38 mln euro
Założyciele: Dmytro Dubilet, Oleksandr Vitiaz i Nick Bezkrovnyy
Branża: Fintech
Informacje: Fintech Farm to firma fintech, która tworzy i obsługuje banki cyfrowe na rynkach wschodzących. Będąc nieuregulowanym biznesem, Fintech Farm nie świadczy usług finansowych klientom, ale zamiast tego współpracuje z lokalnymi bankami i polega na ich licencji i infrastrukturze. Fintech Farm oferuje rozwiązanie „pod klucz” dla banków. Oprócz rozwoju oprogramowania, Fintech Farm działa jako operator neobanków i zapewnia bankom kompleksowe usługi doradcze i zarządzania projektami. Projekty Fintech Farm obejmują Leobank w Azerbejdżanie, Liobank w Wietnamie, a w 2024 r. wprowadza nowe produkty w Kirgistanie i Indiach.
Jome (dawniej NewHomesMate)
Ostatnia runda: 9,4 mln euro
Założenie: 2018 r.
Etap: Seria A
Inwestorzy: Geek Ventures, Flyer One Ventures, Forefront Venture Partners, Network.VC, Roosh Ventures, Sid Venture Partners, Toloka, U.ventures, Unwritten Capital, Vesna Capital
Łączne finansowanie: 16,4 mln euro
Założyciele: Dan Hnatkovskyy i Sofia Vyshnevska
Branża: Nieruchomości
Informacje: Jome to oparty na sztucznej inteligencji rynek do wyszukiwania, porównywania i kupowania nowych domów budowlanych na rynku amerykańskim. Dzięki sztucznej inteligencji analizują dane o kupujących i nieruchomościach oraz przewidują, którymi nieruchomościami klienci będą najbardziej zainteresowani. Startup otrzymał swój pierwszy milion w 2021 roku od Pragmatech Ventures. Nowe fundusze pozwolą Jome rozszerzyć zasięg na więcej rynków i ulepszyć technologię.
Portal AI
Ostatnia runda: 4,3 mln euro
Założenie: 2023 r.
Etap: Zalążkowy
Inwestorzy: AGI House Ventures, BBQ Capital, Broocknell Ventures, Patel family office, StratMinds VC
Łączne finansowanie: 4,8 mln euro
Założyciel: Volodymyr Panchenko i Mohammed (Hamudi) Naanaa
Branża: MarTech, AI
Portal AI to B2B SaaS, który został zaprojektowany w celu dostosowania strategii marki do realizacji marketingu. Ich ekosystem platformy zapewnia małym i średnim firmom zaawansowane narzędzia do konkurowania z większymi przedsiębiorstwami, oferując intuicyjną aplikację, która zapewnia praktyczne porady jednym kliknięciem w różnych branżach biznesowych.
Esper Bionics
Ostatnia runda: 4,8 mln euro
Założenie: 2019 r.
Etap: Zalążkowy
Inwestorzy: YZR Capital, u.ventures, EBOiR, SMRK VC Fund, Ukrainian Startup Fund
Łączne finansowanie: 5,1 mln euro
Założyciele: Dima Gazda i Anna Believantseva
Branża: Robotyka, IoT
Esper Bionics to wielokrotnie nagradzana firma inżynieryjna, która buduje urządzenia ulepszające człowieka, wykorzystując cyfrowe przetwarzanie sygnałów, sztuczną inteligencję, gromadzenie danych i elektronikę o niskim poborze mocy. Pierwszymi produktami Esper Bionics są Esper Hand, zarejestrowana przez FDA bioniczna samoucząca się proteza ręki, Esper Control, interfejs mózg-komputer do noszenia oraz Esper Platform, oparte na chmurze oprogramowanie do indywidualizacji sterowania urządzeniami do noszenia.
OneNotary
Ostatnia runda: 4,8 mln euro
Założenie: 2020 r.
Etap: Seria A
Inwestorzy: Jackson Square Ventures, Digital Future, DocuSign Ventures, GoodPaper Ventures, TheLegalTech Fund, U.ventures
Łączne finansowanie: 6,8 mln euro
Założyciele: Ivan Zinkov i Pavlo Pechenyi
Branża: Prawnicza
OneNotary buduje infrastrukturę notarialną online, która umożliwia zdalną notaryzację online (RON) w dowolnym rozwiązaniu SaaS w ciągu kilku godzin i pomaga utrzymać klientów w ich istniejących narzędziach pracy. Płynna platforma integracyjna bez kodu z flotą ponad 10 000 notariuszy w całych Stanach Zjednoczonych sprawia, że OneNotary jest dobrze znanym rozwiązaniem.
Kurs Orbital
Ostatnia runda: 3,7 mln euro
Założenie: 2022
Etap: Seed
Inwestorzy: OTB Ventures, Credo Ventures, Galaxia (fundusz założony przez CDP Venture Capital i Obloo Ventures), In-Q-Tel i Inovo.
Łączne finansowanie: 5 mln euro
Założyciele: Volodymyr Usov i Vadim Vasylyev
Branża: Technologie kosmiczne
Kurs Orbital ułatwia przedłużanie życia satelitów i misje usuwania śmieci kosmicznych, zapewniając bezpieczne i zrównoważone orbity dla przyszłych pokoleń. Rozszerza działalność człowieka poza Ziemię, oferując usługi serwisowe na orbicie, platformę, która ma być podstawą do wspierania wielu przyszłych firm kosmicznych.
Comptera
Ostatnia runda: 2,9 mln euro
Założona: 2017
Etap: Seed
Inwestorzy: StratMinds VC, Flyer One Ventures, Geek Ventures, SMRK VC, Verras Capital
Łączne finansowanie: 7 mln euro
Założyciele: Oleksandr Halkin
Branża: Ecommerce, AI
Competera umożliwia sprzedawcom detalicznym i markom zwiększenie zaufania klientów poprzez ustalanie i utrzymywanie optymalnych pozycji cenowych w czasie rzeczywistym. Dzięki ciągłemu obliczaniu i ponownej kwantyfikacji miliardów możliwych kombinacji cen, algorytmy głębokiego uczenia się platformy minimalizują straty finansowe klientów korporacyjnych, odzyskując średnio 6% marży brutto.
Choice
Ostatnia runda: 2,4 mln euro
Założenie: 2020 r.
Etap: Seed
Inwestorzy: J&T Ventures, Presto Ventures, Reflex Capital, Seedcamp, Purple Ventures
Łączne finansowanie: 4,9 mln euro
Założyciel: Alex Ilyash
Branża: HoReCa
Choice to internetowa usługa B2B oparta na subskrypcji, która pozwala każdej restauracji stworzyć stronę internetową i skonfigurować wszystkie niezbędne narzędzia biznesowe związane z restauracją na jednej platformie ze wspólną administracją: strona internetowa, aplikacje, menu online z płatnościami QR, rezerwacje stolików, system CRM i wiele więcej. Ponadto platformę można zintegrować z systemami POS i platformami handlowymi, takimi jak Wolt, Bolt, Glovo, Foodora i Uber Eats.