Unia Europejska potrzebuje 300 mld euro, aby skutecznie wdrożyć 5G

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Unia Europejska potrzebuje 300 mld euro, aby skutecznie wdrożyć 5G

Udostępnij:

Analitycy z Boston Consulting Group (BCG) uważają, że Unia Europejska musi przeznaczyć 300 mld euro, aby móc z powodzeniem wdrożyć sieć 5G w krajach wspólnoty do 2025 r. Poza tym potrzebna jest zmiana przepisów, które umożliwią operatorom większą swobodę w działaniu.

Połowa przewidywanych wydatków mogłaby doprowadzić do pełnego uruchomienia 5G na obszarze wspólnoty, natomiast druga część (150 mld euro) potrzebna jest do modernizacji infrastruktury niezbędnej do uzyskania dużych prędkości transferu danych.

Eksperci z BCG podkreślają, że UE uważa, że 5G przyczyni się do wychodzenia krajów członkowskich z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Ten sam raport mówi o tym, że operatorzy  w krajach unijnych niechętnie podchodzą do inwestowania dużych kwot potrzebnych do rozwoju obszarów związanych z 5G, takich jak systemy autonomicznej jazdy czy IoT. Oprócz tego przeszkodą są restrykcyjne przepisy unijne, ograniczające m.in. fuzje obniżające koszty lub też współdzielenie infrastruktury w celu wprowadzenia wspólnych rozwiązań w segmencie 5G.

Wdrażanie 5G

Rok 2021 będzie rokiem wdrażania sieci 5G i dystrybucji urządzeń mobilnych obsługujących nowy standard komunikacji. Moody’s, agencja ratingowa, przewiduje, że udział smartfonów obsługujących 5G osiągnie już 30 proc. całkowitej sprzedaży w przyszłym roku. Oznacza to, że ilość przesyłanych danych między urządzeniami wzrośnie wielokrotnie. Rozprzestrzenianie się rozwiązań chmurowych dla przedsiębiorstw i cyfryzacja biznesu, wdrażanie sieci 5G, a także rosnące zapotrzebowanie na gry w chmurze i rozwój „inteligentnego” transportu spowodują, że producenci będą musieli zwiększyć moc procesorów graficznych i półprzewodników w ogóle, a także pojemność urządzeń pamięci.