Universality, polski startup łączy studentów informatyki z pracodawcami

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Firma poszukuje rozwiązania swojego problemu technologicznego, wykładowca akademicki otrzymuje zbiór praktycznych zadań, a student uczy się na realnych przykładach i buduje własne CV – tak działa Universality.

 

Wirtualna platforma zyskuje coraz więcej zwolenników wśród uczelni technicznych i informatycznych w całej Polsce. Startup, za którym stoją sami wykładowcy akademiccy, nawiązał już współpracę z globalnymi liderami na rynku IT, z narzędzia korzysta m.in. Microsoft.   

– Rozwój kształcenia praktycznego oraz łączenie świata nauki i biznesu to jedne z podstawowych założeń Konstytucji dla Nauki. Obecny rok akademicki i wejście w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym to doskonały moment, aby prezentować narzędzia, które  wspierają proces edukacji, dopasowując go do potrzeb rynku pracy, zwłaszcza w takich branżach jak IT, w której obserwujemy duże zapotrzebowanie na pracowników – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

UNIVERSALITY – USZYTY NA MIARĘ POTRZEB

Jerzy Czepiel, autor pomysłu i pracownik akademicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w swojej pracy zauważył szereg potrzeb, z jakimi zmagają się polskie uczelnie kształcące przyszłych absolwentów kierunków IT. Wynikają one m.in. z faktu, że program na studiach podlega znacznie wolniejszym zmianom niż potrzeby rynku, co często powoduje rozmijanie się umiejętności młodych pracowników z oczekiwaniami firm. Podążanie „z duchem czasu” i przygotowanie ciekawych zajęć z przedmiotów technologicznych wymaga dużego zaangażowania wykładowców, pochłania bardzo dużo czasu i często odbywa się kosztem pracy naukowej. Głównym zarzutem wymienianym przez studentów bywa także niepraktyczność zajęć.

– Z potrzeby wsparcia zarówno wykładowców jak i studentów zrodził się pomysł na Universality – platformę będąca wirtualnym asystentem kariery studenta, pracy wykładowcy i rekrutacji firm IT. Zainteresowanie rozwiązaniem Universality wyraziło kilkanaście uczelni technicznych w całej Polsce, a Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach wprowadziły je na swoich zajęciach już od tego roku akademickiego. Chcemy zachęcić do tego również warszawskie uczelnie  – mówi Jerzy Czepiel.

PRAKTYCZNA EDUKACJA

– Universality to jeden z projektów, który powstał dzięki wsparciu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu e-Pionier. Celem inicjatywy jest pobudzanie potencjału uzdolnionych programistów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w administracji, gospodarce czy edukacji – mówi prof. Maciej Chorowski Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W spotkaniu na Uniwersytecie Warszawskim wzięli również udział przedstawiciele firm z branży IT. Pomysł startupu spodobał się m.in. firmie Microsoft.

– Projekt Universality oferuje realne rozwiązanie, które pomoże połączyć potrzeby studentów w zakresie budowania ich kariery z oczekiwaniami biznesu. Zdobywanie praktycznego doświadczenia jest kluczowe w kształtowaniu rozwoju zawodowego, a umiejętności cyfrowe są tutaj warunkiem koniecznym. Znajomość najnowszych technologii takich jak rozwiązania chmurowe, Big Data czy Sztuczna Inteligencja to krok, którego nie można pominąć na drodze budowania swojej przewagi konkurencyjnej na rynku pracy w obszarze IT – podkreśla Cecylia Szymańska, Dyrektor Edukacji w polskim oddziale Microsoft.  

Zalety platformy Universality zostały pokazane w praktyce podczas warsztatów zorganizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele uczelni, wykładowcy kierunków informatycznych i technicznych oraz studenci. Czekały na nich praktyczne zajęcia, podczas których poznali funkcjonalności Universality. Studenci dowiedzieli się, jak budować swoją karierę od pierwszego dnia studiów, rozwiązując realne zadania programistyczne, przygotowane przez firmy IT.  Wykładowcy natomiast mogli przetestować, w jaki sposób rozwiązanie skróci czas potrzebny na przygotowanie zajęć, uatrakcyjni je i sprawi, że będą maksymalnie dostosowane do realnych wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku IT.