Upadł Silicon Valley Bank. Czy to początek kłopotów amerykańskiego ekosystemu startupowego?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

SVB zamknięty

Udostępnij:

W piątek ogłoszno zamknięcie Banku Doliny Krzemowej (SVB). SVB było głównym pożyczkodawcą startupowów działających w Sillion Valley. To największy upadek banku od czasu Lehman Brothers, który zapoczątkował światowy kryzys na rynkach finansowych w 2008 roku.

10 marca instytucje nadzoru finansowego stanu Kalifornia zamknęły Sillicon Valley Bank i oddały go w nadzór Federalnej Agencji Ubezpieczeń Depozytów.

W SVB swoje depozyty posiadało 37 000 małych i średnich przedsiębiorców, w dużej mierze startupów.

Za bezpośrednią przyczynę tej decyzji podano nieudane próby zgromadzenia kapitału przez bank. Za problemy SVB mają odpowiadać błędy zarządzających instytucją.

Zagrożone tysiące startupów

Garry Tan, prezes umiejscowionego w Dolinie Krzemowej Y Combinator, jednego z najbardziej znanych i cenionych akceleratorów na świecie, w rozmowie z CNBC mówił, że problem zamknięcia SVB dotknie tysięcy startupów, a setki z nich nie będą w stanie wypłacić kolejnej pensji swoim pracownikom. O tym ostatnim pisał również w mediach społecznościowych.

Y Combinator wysłał do amerykańskiego kongresu petycję o ratowanie środków zgromadzonych w SVB przez startupy.  Dokument podpisało 5 000 prezesów technologicznych spółek.

Szybki finał

Ta konkretna historia uzyskała szybki, pozytywny finał –  dzisiaj Kongres zadecydował o “uzdrowieniu” depozytów klientów SVB.

Petycja Y Combinator była jednak z pewnością potrzebna, bo szefowa amerykańskiego resortu finansów jeszcze wczoraj wykluczała możliwość pomocy finansowej dla Silicon Valley Bank.

Nie tylko SVB

Czy upadek SVB to odosobniony przypadek, a może świadczy o głębszym kryzysie? SVB to przecież w końcu nietypowy, bo skoncentrowany w swojej działalności właśnie na innowacyjnych spółkach technologicznych bank.

Na swoim profilu LinkedIn Garry Than napisał, że ważą się losy “lat amerykańskiej innowacji”, a cytowany przez portal forsal.pl, wiceprezes ds. akcji w RW Baird, Patrick Spenser mówi jasno, że upadek SVB pokazuje, że mamy do czynienia z  “końcem ery taniego pieniądza”.

HR Hints uruchamia linię wsparcia dla startupów

Polski HR Hints, startup z branży HR prowadzący działalność również w Stanach Zjednoczonych, oferuje bezpłatne doradztwo dla startupów, które zostały dotknięte zamknięciem SVB lub z niepokojem patrzą na możliwe dalsze skutki tej decyzji.

Spółka otworzyła infolinię dla startupów, więcej informacji w poniższym wpisie.