Urodził się w Afryce, karierę zrobił w Stanach Zjednoczonych, a zamieszkać chce na Marsie. Biografia Elona Muska już dostępna w Polsce [KONKURS]

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Elon Musk mówi sam o sobie, że jest samurajem, który prędzej popełni samobójstwo niż zawiedzie. Jaki jest naprawdę twórca PayPala, Tesli i SpaceX? Dowiesz się z biografii napisanej przez Ashlee Vance, którą możesz wygrać w naszym konkursie. Więcej szczegółów w tekście.

Półtora roku po tym, jak Ashlee Vance poinformował Elona Musak, że zamierza napisać biografię na jego temat, ten w końcu zdecydował się zaangażować w projekt. Postawił jednak warunek, że przed publikacją dostanie książkę do przeczytania i będzie mógł wyjaśnić ewentualne nieścisłości. – Rozumiałem, skąd wzięła się ta potrzeba. Musk pragnął zyskać narzędzie kontroli nad swoją biografią. Jest niespokojny jak każdy naukowiec i znosi psychiczne katusze na samą myśl o błędzie rzeczowym – napisał Vance w pierwszym rozdziale.

Na zdjęciu: Elon Musk, twórca PayPala, Tesli i SpeceX | fot. by OnInnovation, flickr.com CC by-nd 2.0 | modyfikacja: 632×348

Ostatecznie, autor nie udostępnił przedsiębiorcy książki do wcześniejszego wglądu. Ta w połowie maja 2015 rok trafiła do księgarni w Stanach Zjednoczonych, u nas z kolei „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX” ukaże się 17 lutego za sprawą wydawnictwa Znak. Warto sięgnąć po tę pozycję chociażby po to, żeby wejść w buty jednego z najznakomitszych wizjonerów z Doliny Krzemowej i przespacerować się po jego świecie – fascynującym, bogatym i nie zawsze łatwym.  

Elona Muska, opisanego przez Ashlee Vance, poznajemy jako pogrążonego we własnych myślach nastolatka z RPA. Nieco zamknięty w sobie, jeszcze wtedy młody chłopak, z trudem nawiązuje kontakty z rówieśnikami, jest gnębiony przez silniejszych kolegów, a główną rozrywkę dostarczają mu książki, które dosłownie pochłania. Lubi czytać także komiksy, których bohaterowie, jak wspomina, zawsze usiłują ocalić świat. Ich heroiczne czyny na tyle imponują młodemu Muskowi, że ten postanawia uczynić Ziemię lepszym miejscem.

RPA, w którym spędził dzieciństwo, nie jest jego zdaniem najwłaściwszym krajem, gdzie można realizować młodzieńcze marzenia, co innego – Stany Zjednoczone, gdzie pragnie wyemigrować. Zanim jednak do nich dotrze, w wieku siedemnastu lat opuszcza rodzinne strony i w czerwcu 1988 roku ląduje w Kanadzie. Tam podejmuje się różnych prac m.in. pielęgnuje warzywa, tnie pnie piłą łańcuchową w Vancouver i sprząta kotłownie w tartaku.

Cztery lata później uzyskuje stypendium na University of Pennsylvania, dzięki czemu przedostaje się do upragnionych Stanów Zjednoczonych. Zatrudnia się w Pinnacle Research Institute w Dolinie Krzemowej, gdzie prowadzi badania naukowe nad wykorzystaniem superkondensatorów w samochodach elektrycznych i hybrydowych. Później, wraz z kuzynem, uruchamia Zip2. W ramach tego startupu tworzy wyszukiwarkę firm, których dane wyświetlane są na mapie. Spółkę tę w 1999 roku za 307 mln dolarów sprzedaje firmie Compaq Computer. Zarobione pieniądze inwestuje w projekt, który z czasem przekształca się w PayPal. I tak w skrócie, gnębiony w szkole przez rówieśników Musk buduje swoje technologiczne imperium, na które dziś składa się Tesla Motors i SpaceX.

Siłą książki napisanej przez Ashlee Vance jest przede wszystkim inspirująca historia opowiedziana w naprawdę umiejętny sposób. Tworząc ją, autor zaprosił do współpracy około dwustu osób, z którymi przeprowadził wywiady. Rozmawiał m.in. z byłymi pracownikami, z przyjaciółmi i dwiema byłymi żonami Muska. Nie zawsze wypowiedzi te ukazują bohatera publikacji jako ciepłego i przyjemnego męża, przyjaciela i zwierzchnika. Niemniej w każdym jego działaniu znajdujemy determinację, której fundamentem jest chęć zmiany świata na lepsze. Elon Musk jest człowiekiem z krwi i kości, z zaletami i wadami, a Ashlee Vance nie stawia mu pomnika. Wciągająca, inspirująca i zabawna książka. Polecam.

KONKURS

Dla zainteresowanych książką mamy konkurs, w którym do wygrania będą cztery egzemplarze: „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX”.

Wystarczy, że odpowiecie na pytanie konkursowe i przyślecie odpowiedź na adres: [email protected], w tytule wpisując: Elon Musk.

Zadanie konkursowe brzmi: Podaj tytuł najbardziej inspirującej książki, jaką dotychczas przeczytałaś/-eś. Swój wybór uzasadnij.

Nagrodzimy czterech autorów najciekawszych wypowiedzi. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 19 lutego do końca dnia.

Aktualizacja 23.02

Konkurs zakończony. Ze zwycięzcami skontaktowaliśmy się e-mailowo. Wszystkim zgłaszającym dziękujemy za zainteresowanie.

Autor: Ashlee Vance 

Tytuł: Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX 

Liczba stron: 448

Wydawnictwo: Znak Horyzont

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem