UXPin pozyskał 5 mln dolarów. True Ventures i inni inwestują w polską spółkę

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Trójmiejski startup pozyskał kolejnego inwestora. W narzędzie pozwalające na efektywną współpracę osobom projektującym aplikacje mobilne i internetowe, pięć milionów dolarów zainwestowały amerykańskie fundusze z True Ventures na czele.

Do udziałowców trójmiejskiej spółki dołączył tylko jeden nowy inwestor – fundusz True Ventures, który dotychczas zainwestował w ponad 150 firm. Razem z nim, pięć milionów dolarów, zainwestowały fundusze i osoby, które wcześniej wsparły polską spółkę. Do finansowania serii A dołożyli się: krakowski fundusz Innovation Nest, amerykański fundusz Freestyle VC i anioł biznesu Gil Penchina. Jak wyglądała historia powstania tego startupu?

Na zdjęciu: Marcin Treder, prezes zarządu UXPin

Od karteczek do dużego formatu

Historia polskiej spółki rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to Marcin Treder, Kamil Zięba, Wiktor Mazur, Piotr Duszyński i Marcin Kowalski wspólnie postanowili stworzyć narzędzie wspierające pracę projektantów interfejsów aplikacji internetowych i mobilnych. Ich pomysł polegał na tym, by stworzyć gotowe karteczki z elementami, które pozwolą na wyklejanie projektów. Nakład pierwszych bloczków sprzedał się w ciągu 48 godzin. Po tym sukcesie zespół z Gdyni postanawia pójść o krok dalej i stworzyć aplikację internetową współpracującą z notesami. Dziś działalność UXPin opiera się głównie na platformie, która ułatwia tworzenie stron internetowych i aplikacji mobilnych przyjaznych użytkownikom.

Od początku działania tego projektu do dziś, tylko w Stanach Zjednoczonych, zebrał łącznie 6,6 milionów dolarów dofinansowania. Jednak pierwsze siedemset tysięcy złotych inwestycji na rozwój spółki wyłożył krakowski fundusz inwestycyjny – Innovation Nest. Stało się to w maju 2012 roku i w ramach umowy inwestycyjnej przejął 35,1% udziałów w spółce. Dla pozyskania kolejnej inwestycji, przedsiębiorcy z Gdyni, otworzyli kolejną spółkę, ale zarejestrowaną w Palo Alto, w Stanach Zjednoczonych. W październiku 2013 roku stworzona przez Polaków firma pozyskała finansowanie w wysokości siedmiuset tysięcy dolarów od IDG Ventures, Innovation Nest i kilku aniołów biznesu z Doliny Krzemowej. Nie był to jednak koniec w poszukiwaniu inwestorów.

Pół miliona dolarów dochodu?

Pół roku później UXPin runda ta wzrosła do 1,6 miliona dolarów, do której dołożyli się: Freestyle Capital, Andreessen Horowitz i Innovation Nest. Wtedy poinformowano też o wynikach finansowych spółki. Alex Wilhelm z TechCrunch pisał wtedy, że od 2012 do 2013 roku dochód spółki wzrósł o 950 procent. Nie podano jednak dokładnych liczb, choć Wilhelm przypuszczał, że mając trzy tysiące płacących po 15 dolarów miesięcznie klientów, UXPin mógłby osiągnąć dochód w wysokości pięciuset tysięcy dolarów rocznie. Do wtedy pozyskał już 1,6 miliona dolarów finansowania. Do grona inwestorów dołączył niedawno fundusz inwestycyjny True Ventures, który wcześniej wsparł m.in. takie spółki jak: About.me, GIGAom czy Bandcamp. Łącznie więc na całą działalność narzędzia przedsiębiorcy pozyskali prawie siedem milionów i trzysta tysięcy dolarów.

O kolejnej inwestycji mieliśmy okazję chwilę porozmawiać z Marcinem Trederem, prezesem zarządu UXPin. Dlaczego zespół wybrał fundusz True Ventures? Mówi, że TV to jeden z najlepszych funduszy specjalizujących się w rundach A. Charakteryzuje go bardzo personalne podejście do spółek w portfolio i świetna reputacja. – Oczywiście w naszym przypadku niebagatelną wagę miał fakt, że do True Ventures dołączył Jeff Veen, jeden z najważniejszych designerów na świecie – mówi Treder. Veen kilka miesięcy przed inwestycją funduszu w polski startup pracował jako VP of Cloud Products w Adobe, a wcześniej założył Typekit (spółkę sprzedaną do Adobe), Measure Map (spółkę sprzedaną Google) i Adaptive Path (jedną z najważniejszych Agencji UX na świecie). – Jego wiara w UXPin to dla nas coś naprawdę wielkiego – dodaje.

Pierwsza inwestycja guru z Adobe

Jeffa Veena poznałem w okolicach naszej rundy seed, jako wiceprezesa Adobe i założyciela Typekit (w którym inwestorami było Freestyle Capital – lead naszej pierwszej rundy w USA i True Ventures). Tuż po opuszczeniu Adobe na początku 2015 roku Jeff dołączył do True Ventures, a jego pierwszą inwestycją jest właśnie UXPin – mówi w rozmowie z nami Marcin Treder. Innovation Nest, pierwszy inwestor trójmiejskiej spółki, pomógł w pozyskaniu inwestycji doradzając jak odpowiednio przeprowadzić ten proces. Obecnymi wynikami spółki, prezes UXPin, nie może się pochwalić, ale zdradza, że co miesiąc rejestruje się 25 tysięcy nowych użytkowników i ta liczba nadal rośnie. – UXPin rośnie bardzo szybko i zdobywa zarówna serca, jak i portfele najlepszych zespołów produktowych na świecie. W krótkim czasie staliśmy się jednym z rynkowych liderów – mówi Treder.

Zapytany o plany na przyszłość odpowiada, że firma będzie kontynuować pracę nad pokryciem całego procesu projektowego warstwą efektywnej współpracy i prostego tworzenia interfejsów. – Jednocześnie budujemy zespół sprzedażowy i zdobywamy coraz to większych klientów – mówi Marcin Treder, prezes UXPIn. – Oczywiście to dopiero początek. Mamy bardzo ambitną wizję naszego miejsca w świecie designu – dodaje.