Valo Industries testuje automatyczne drony dla budownictwa

Dodane: 24.03.2021

Informacja prasowa

Udostępnij:

Valo Industries przeprowadza kolejną serię testów autonomicznych dronów – tym razem z przeznaczeniem dla branży deweloperskiej i budowlanej. Producent systemów automatycznego ładowania infrastruktury dronowej z Wrocławia współpracuje w tym zakresie z Arne Development.

Testowanie automatycznych dronów

Wprowadzając nowe produkty na rynek, Valo sprawdza rozwiązania dedykowane dla poszczególnych branż, w szczególności budowlanej. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystywane są bezzałogowe statki powietrzne. Drony pozwalają na przeprowadzanie inspekcji budynków (np. kominów, dachów, wentylacji), przeprowadzanie pomiarów, mogą pełnić rolę stróża i pilnować bezpieczeństwa obiektu. Nadzór z powietrza pozwala również na większą kontrolę nad przebiegiem prac na budowie. Dodatkowo – drony mogą być wykorzystane do celów marketingowych i promocyjnych, robiąc zdjęcia wysokiej jakości obiektu w trakcie lub po zakończeniu realizacji.

– Wszystkie zadania na budowie, oprócz pomiarów terenu, może wykonać prosty i tani dron. Automatyzacja takiego bezzałogowca daje możliwość realizacji usług zdalnie, bez obecności operatora na miejscu. Jest to szczególnie istotne w przypadku kilku placów budowy jednocześnie – mówi Karen Oganisian, CEO ValoIndustries.

Valo we współpracy z Arne Development – wrocławskim deweloperem specjalizującym się w budowie osiedli domów jednorodzinnych, przeprowadzi serię testów sprzętu i oprogramowania, co pozwoli udoskonalić produkt i idealnie dopasować go do potrzeb branży. Wynikiem działań będzie wdrożenie rozwiązania Valona wybranych placach budowy oraz dostarczenie automatyzowanych usług dronowych dla Arne Development.

Wykorzystanie dronów w budownictwie

Możliwości bezzałogowców w szczególności usprawniają pracę deweloperów realizujących duże i ambitne projekty. Z dronów korzystają już wszystkie, znaczące się rynku budowlanym firmy. Dzięki temu deweloperzy mogą optymalizować koszty, przyspieszyć czas realizacji oraz zapewnić bezpieczeństwo na budowie. Również prywatni inwestorzy wykorzystują wirnikowce – np. do sprawdzania stanu prac czy przeprowadzenia inspekcji trudno dostępnych miejsc – dachów, kominów.

Wynikiem automatyzacji prac dronów w budownictwie jest skuteczne obniżenie kosztu usług oraz podwyższenie ich jakości. Do obsługi nie trzeba zatrudniać ekipy pilotów – wystarczy jeden doświadczony ekspert, który będzie mógł przełączać się pomiędzy urządzeniami.

– Automatyzacja dronów to przede wszystkim zapewnienie ich energetycznej autonomii. Jeżeli baterie możemy naładować lub wymienić bez bezpośredniego udziału człowieka, okazuje się, że usługi dronowe można dostarczać zdalnie – w trybie 24/7 – kontynuuje Karen Oganisian – Jednym z najważniejszych atutów naszego rozwiązania jest zwiększenie jakości pracy pilota. Dzięki automatyzacji operator może korzystać z całej floty dronów znajdując się w biurze albo nawet w domu  – dodaje CEO ValoIndustries.

Rozwiązania Valo

ValoIndustries z Wrocławia to jedno z kilku przedsiębiorstw na świecie, dostarczających rozwiązania do automatyzacji dronów. Firma opracowała własny system do bezdotykowego ładowania dronów kompatybilny z najpopularniejszymi dronami typu VTOL.

W jakich branżach można wykorzystać drony?

Zapytaliśmy Karen Oganisian, w jakich dziedzinach jego zdaniem ma szansę spopularyzować się wykorzystywanie dronów: – Przemysł ciężki oraz branże, w których ważna jest stała kontrola zasobów. Bezzałogowce patrolują tereny budowy, rurociągi i gazociągi, farmy fotowolataiczne. Drony już od jakiegoś czasu rewolucjonizują też np. nowoczesne rolnictwo. Testowaliśmy też już rozwiązania dla branży security.

Spółka deklaruje, że poza sektorem budowlanym interesuje ją każda branża, której pracę mogą usprawnić drony. To, że współpracuje teraz z deweloperami, wiąże się z tym, iż na dolnośląskim (i nie tylko) rynku powstaje mnóstwo inwestycji – od małych, indywidualnych, aż do wielkich, komercyjnych budynków.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem