Varo Money wydał 100 mln dolarów, żeby stać się bankiem. Po 3 latach w końcu jest to możliwe

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

varo

Udostępnij:

Varo Money jest w pełni gotowy do tego, aby stać się pełnoprawnym bankiem. Jeśli uda się uzyskać aprobatę organów prawodawczych w Stanach Zjednoczonych, firma będzie pierwszym startupem z branży fintech, który stanie się instytucją bankową.

Przedwczoraj Varo otrzymał od Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) zgodę na ubezpieczenie depozytów. Następnym krokiem jest uzyskanie krajowej karty bankowej, która pozwoli spółce na samodzielne przechowywanie depozytów, udzielanie pożyczek we wszystkich 50 stanach USA i oferowanie kart kredytowych.

Droga do zostania bankiem

– Stanie się w pełnoprawnym bankiem da nam większe możliwości dostarczania produktów i usług, które pozytywnie wpływają na życie ludzi w całym kraju – powiedział dla Fintech Futures Colin Walsh, dyrektor generalny Varo Money. Zauważył przy tym, że tylko 29% Amerykanów jest w pełni zdolnych finansowo.

Proces stawania się bankiem trwał ponad 3 lata. Walsh, powiedział w American Banker, że starania kosztowały firmę ok. 100 mln dolarów.

Czym chce przekonać do siebie Varo?

Varo twierdzi, że ma jeden z najwyższych rocznych dochodów procentowych (APY) na rynku. Aplikacja posiada również program „Save Your Change”, który automatycznie zaokrągla płatność do pełnego dolara i wpłaca „końcówki” bezpośrednio na osobiste konto oszczędnościowe.

W 2018 r. Varo wycofał swoją pierwszą aplikację, kiedy stało się jasne, że firma nie jest jeszcze gotowa na kontrolę FDIC.

Procedury regulacyjne dla fintechów

W ubiegłym roku FDIC zatwierdziła kilkanaście aplikacji z sektora fintech. Procedury zatwierdzania zgodności z prawem są znacznie wolniejsze w przypadku nowych firm, ponieważ te, często są finansowane z kapitału wysokiego ryzyka. Startupy zazwyczaj uciekają się do współpracy z istniejącymi bankami, aby szybciej rozpocząć działalności. Varo współpracuje w ten sposób z Bancorp Bank.

Wiele firm radzi sobie inaczej w obliczu uciążliwych i czasochłonnych regulacji prawnych. Np. fintech Square złożył wniosek o przekształcenie się w przemysłową firmę pożyczkową, która podlega innym regulacjom.

Firmy rozpoczynające dopiero działalność często konkurują z bankami niższymi opłatami i oferują innowacyjne funkcje, takie jak depozyty wczesnopłatne i intuicyjne interfejsy.

Płatności i środowisko

Okazuje się, że fintechowe startupy nie tylko oferują usługi z zakresu mobilnych płatności. Doconomy to szwedzki startup, który powstał w 2018 r. Fintech oferuje mierzenie śladu węglowego zakupów opłacanych jego kartą. Firma będzie współpracować z Mastercard.

Doconomy działa w oparciu o chmurowy serwis Åland Index, który stworzył fiński Bank of Åland. Algorytm wylicza ślad węglowy wszystkich zakupów zrobionych przez klientów.

Emisja CO2 jest zależna od tego, za co i ile klient płaci kartą płatniczą. Posiadacz Doconomy może zmniejszać swój wpływ na emisję CO2, jeśli zainwestuje w fundusze, które finansują programy ekologiczne.