VentureFriends przeznaczy 450 mln złotych na inwestycje w startupy. Wcześniej inwestował w Booksy i Packhelp

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

VentureFriends przeznaczy 450 mln złotych na inwestycje w startupy. Wcześniej inwestował w Booksy i Packhelp

Udostępnij:

VentureFriends to wywodzący się z Grecji fundusz VC, który inwestuje w startupy na wczesnym etapie. W jego portfolio znajdują się między innymi Booksy i Packhelp. Jego założyciele właśnie poinformowali, że mają na kolejne inwestycje 450 mln złotych, również na inwestycje w startupy z Polski.

Cel inwestycyjny funduszu pozostaje bez zmian, ponieważ nadal poszukuje on globalnie aspirujących spółek technologicznych na etapie Seed lub rundy A. Zespół inwestuje początkowo od 2 mln do 10 mln złotych, a docelowo może dedykować nawet do 45 mln złotych dla spółki portfelowej. VentureFriends najchętniej wspiera skalowalne startupy B2C i B2B, mające potencjał do zbudowania trwałej przewagi konkurencyjnej, w szczególności w obszarach takich jak marketplace, fintech, proptech i spółki działające w modelu SaaS.

Booksy i Packhelp w portfolio VentureFriends

VentureFriends był pierwszym inwestorem w startupy takie jak: platforma proptech Blueground (zebrała 180 mln dolarów w Series C), marketplace dostaw artykułów spożywczych Instashop z Dubaju (przejęty przez Delivery Hero), fintech B2B Belvo z Meksyku (43 mln dolarów w Series A), fintech Plum z Londynu (20 mln dolarów w Series A) i FBA roll-up Factory14 z Hiszpanii (200 mln dolarów w rundzie Seed).

Inne znaczące spółki portfelowe to Spotawheel (marketplace samochodów używanych, aktywny w Grecji i Polsce), Agro.Club (marketplace produktów rolniczych, założony w Rosji) i Influ2 (narzędzie B2B SaaS do automatyzacji sprzedaży, powstałe na Ukrainie). Niedawno fundusz zainwestował też w Mediately ze Słowenii, startup z obszaru digital health oferujący bazę wiedzy oraz edukacji dla lekarzy. Apostolos Apostolakis był wcześniej zaangażowany jako anioł biznesu w dwa polskie startupy odnoszące duże sukcesy na arenie międzynarodowej – Booksy i Packhelp (który ostatnio pozyskał 190 mln zł w Serii B).

Na zdjęciu: George Dimopoulos, Michał Baś i Apostolos Apostolakis