Veturilo inspiruje Warszawiaków. Czas na wypożyczalnie samochodów

Dodane: 03.03.2015

Karolina Halik

Udostępnij:

Idea Veturilo, wypożyczalni rowerów ze stacji ulokowanych w różnych punktach miasta, przyjęła się w Warszawie bardzo szybko. Czy tak samo stanie się z zaproponowanym rozwiązaniem dla samochodów? Ratusz na zachętę proponuje przejazdy wypożyczonymi autami po buspasach i bezpłatne parkowanie.

Fot. RayBay, Unsplash

Ratusz i ZTM chcą wypożyczać samochody

Warszawski ratusz planuje uruchomić sieć wypożyczalni aut podobną do systemu Veturilo. W rozmowie z Gazeta.pl1, Łukasz Puchalski, wiceszef Zarządu Transportu Miejskiego o projekcie mówi: “W Warszawie jest już 600 samochodów na 1000 mieszkańców. Te auta nie mieszczą się na ulicach, są problemy z parkowaniem. Tymczasem spora część pojazdów wykorzystywana jest sporadycznie. Zamiast kupować własne auto, wielu kierowcom może się opłacić je wypożyczyć.”

Te słowa oraz fakt, że podobne wypożyczalnie są coraz popularniejsze w Europie i Ameryce przekonały Hannę Gronkiewicz-Waltz, która zgodziła się na uruchomienie takiej sieci. Kolejne zadania należą do ZTM. Wkrótce Zarząd ogłosi przetarg, który będzie miał na celu wybranie firmy odpowiedzialnej za wdrożenie samochodowego Veturilo. Urzędnicy w ten sposób zamierzają skupić się na aspekcie ekologicznym i ekonomicznym przedsięwzięcia. Wygra firma, która zaproponuje niskie stawki i różnorodną flotę aut emitujących niewielkie ilości spalin.

Zagraniczny wzór udogodnień

Idea car-sharingu nie jest obca Niemcom, Francuzom i Włochom, których przekonała łatwa dostępność. Tak stało się w Paryżu, gdzie od wypożyczenia samochodu dzieli mieszkańców  tylko rejestracja w serwisie i opłacenie abonamentu. Ułatwieniem jest również to, że np. pojazdy elektrycznemożna wypożyczać na samoobsługowych stacjachulokowanych co kilkaset metrów. Wszelkie działania w takim punkcie są możliwe po użyciu karty aktywowanej w elektronicznym terminalu, która jednocześnie służy do otwierania samochodu.

ZTM, wzorując się na francuskim systemie, zakłada, że na początek na stacjach ulokowanych w Śródmieściu, na Pradze, Żoliborzu, Mokotowie, Ochocie i Woli będzie dostępnych 500-600 aut. Aby zachęcić kierowców do jazdy wypożyczonymi samochodami Urząd umożliwi im poruszanie się po buspasach oraz darmowe parkowanie w płatnej strefie. Czy samochodowe Veturilo i wiążące się z nim przywileje przekonają zmotoryzowanych?

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem