Visuu przechowa Twoje dokumenty w smartfonie

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Chciałbyś mieć większą kontrolę nad dokumentami papierowymi w życiu prywatnym i w firmie? Jeśli tak, to polska aplikacja Visuu jest dla Ciebie. Dzięki niej możesz segregować, przechowywać i wysyłać skany dokumentów z poziomu smartfona.

Chciałbyś mieć większą kontrolę nad dokumentami papierowymi w życiu prywatnym i w firmie? Jeśli tak, to polska aplikacja Visuu jest dla Ciebie. Dzięki niej możesz segregować, przechowywać i wysyłać skany dokumentów z poziomu smartfona. Visuu zostało niedawno wyróżnione, jako jeden z dziesięciu najbardziej obiecujących startupów high-tech z Europy Środkowej w zestawieniu przygotowanym przez South Moravian Innovation Center z Brna.

Grafika główna artykułu pochodzi z Fotolia

Początki firmy sięgają wakacji sprzed dwóch lat – zaczyna Wojtek Mikucki, szef projektu. W północnej Finlandii miałem problem ze zrozumieniem instrukcji samoobsługowej stacji benzynowej. Dało to początek pracom nad technologią wykrywania tekstu, która miała zostać wykorzystana w aplikacji mobilnego tłumacza – dodaje Mikucki. Na początkowym etapie prac Mikucki nawiązał współpracę z kolegą ze studiów na Politechnice Warszawskiej, Piotrem Trentowskim. Od początku dobrze się uzupełniali. Mikucki był odpowiedzialny za biznesową stronę przedsięwzięcia, Trentowski natomiast za programowanie zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazu.

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac nad Visuu, Mikucki i Trentowski szukają dofinansowania projektu. Chęć współpracy wyraża krakowski fundusz inwestycyjny Innovation Nest. Jak mówią pomysłodawcy, Visuu od początku miało globalne aspiracje, a Innovation Nest okazało się idealnym partnerem wspierającym ich realizację. Współpraca do dziś przynosi korzyści. Jakie?

Dzięki wsparciu Funduszu mieliśmy okazję skonfrontować nasz projekt ze standardami Doliny Krzemowej – tłumaczy Wojtek Mikucki. Wyjazd, który odbył się na przełomie lutego i marca tego roku był dla nas świetną lekcją – dodaje. Dzięki licznym dyskusjom z doradcami i inwestorami zespół zrozumiał, że kluczem do sukcesu jest stworzenie platformy, która stałaby się dla klientów podstawą innowacji, na poziomie modelu biznesowego. Żeby to osiągnąć, musieliśmy się zmienić – mówi Mikucki.

Aplikacja-segregator

Po sześciu miesiącach istnienia, Visuu zmienia się z wirtualnego tłumacza w czasie rzeczywistym w platformę obiegu dokumentów zeskanowanych telefonem komórkowym. Niebawem każdy z użytkowników będzie mógł nie tylko tworzyć piękne skany swoim smartfonem, ale przede wszystkim w łatwy sposób je porządkować i dzielić się ze współpracownikami. Będzie to możliwe między innymi dzięki daleko posuniętej integracji z najpopularniejszymi obecnie systemami cloudowymi. Zarządzanie skanami stanie się dzięki Visuu świetnym doświadczeniem, a samo generowanie dokumentu będzie kilkakrotnie szybsze niż w wypadku większości konkurencyjnych aplikacji – przekonuje Piotr Trentowski, współtwórca projektu.

Visuu w pierwszej kolejności jest skierowane do klientów indywidualnych, ale model biznesowy jest oparty o usługi dla biznesu. Naszym długookresowym celem jest, aby Visuu było wiodącą na świecie platformą sprzedaży usług bazujących na zeskanowanych dokumentach – przekonuje zespół Visuu. Jak chce to zrobić? Visuu umożliwi łatwe przekazywanie dokumentów zeskanowanych smartfonem do dostawców takich usług jak tłumaczenie, generowanie raportów z ankiet, opracowywanie notatek czy księgowość. Platforma inspirowana App Store’m połączy klientów biznesowych, dostawców usług i innowacyjnych deweloperów, zafascynowanych możliwościami, jakie daje wykrywanie danych z otaczającego nas świata.

Na zdjęciu: zespół Visuu

Aplikacja jeszcze we wrześniu zostanie udostępniona szerszej publiczności. Z Visuu najpierw będą mogli korzystać użytkownicy Androida, a później Ci posiadający smartfony z systemem iOS. Obecnie kończymy pierwszą wersję aplikacji, powiększamy zespół, który wynosi obecnie pięć osób i szukamy kolejnego finansowania – mówią przedstawiciele Visuu.

W drugiej fazie projektu Visuu zaproponuje usługę dla klientów biznesowych, mającą na celu zwiększenie efektywności ich procesów wewnętrznych. Visuu skróci czas obiegu dokumentów papierowych, takich jak formularze, podpisane umowy, rachunki i inne – mówi Wojtek Mikucki. Z dostępnych nam badań rynkowych wynika, że 80 % procesów, które mogłyby być cyfrowe, nadal są oparte na dokumentach papierowych. Tutaj upatrujemy swojej niszy.

Według przeprowadzonych badań 40% firm planuje zwiększyć inwestycje w mobilne narzędzia do zarządzanie dokumentami, a cyfryzacja dokumentów pozwala średnio na sześciokrotne skrócenie czasu procesów biznesowych. Chcemy pomóc firmom oszczędzać czas, co przełoży się bezpośrednio na oszczędności finansowe – przekonuje Mikucki.