Vortex Oil Engineering: Szukając akceleratora, zwróć uwagę na wartość, jaką mentorzy dadzą Twojej firmie

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– Cele akceleratorów dla każdej firmy są różne. Jeśli jesteś na początkowym etapie, to przed Tobą stoi wyzwanie wypracowania modelu biznesowego, market fitu i sposobu pozyskania klientów. Akcelerator powinien pomóc firmie znaleźć rozwiązanie tych problemów – mówi Sergey Jakimov z VOE.

Na zdjęciu: Sergey Jakimov, współzałożyciel Vortex Oil Engineering

Vortex Oil Engineering pomaga wydobywcom i dostawcom gazu i ropy zmniejszyć zużycie wody podczas prac wydobywczych. Zdaniem założycieli VOE podczas samego procesu wydobywania złóż korporacje tracą pieniądze zużywając znacznie więcej wody niż to konieczne. Proces wydobywania złóż wiąże się najpierw z pompowaniem wody, a później z wyciągnięciem surowca połączonego z wodą. 

Problem polega na tym, że trudno rozdzielić wodę od ropy przez co firmy wydobywają mniej ropy, niż gdyby dopracowały metodę rozdziału tych składników. Vortex Oil Engineering chce pomóc firmom zwiększyć efektywność prac wydobywczych, a tym samym pomóc im zaoszczędzić i jednoczesnie zarobić. Produktem VOE jest specjalna końcówka nakładana na rurę wydobywającą złoża z ziemi.

Założyciele Vortex Oil Engineering mieli problem z dotarciem do osób decyzyjnych w dużych korporacjach zajmujących się wydobywaniem gazu czy ropy, dlatego zgłosili swój udział do programu akceleracyjnego MITEF Poland i rozwijali swój pomysł w ścieżce Energia. To tam poznali mentorów z branży, którzy pozwolili im rozwinąć produkt i jeszcze raz spojrzeć na model biznesowy firmy.

Więcej na jej temat dowiecie się z poniższej rozmowy z Sergeyem Jakimovem, współzałożycielem Vortex Oil Engineering.

Czym wcześniej zajmowali się założycieli Vortex?

Jesteśmy założycielami, którzy łączą naukę i biznes. W 2014 otworzyliśmy firmę na Łotwie i zaczęliśmy pracę, której celem było wprowadzenie na rynek produktu dla korporacji. Po podpisaniu pierwszego dużego kontraktu na dostarczenie produktu, pozyskaliśmy pierwszą rundę inwestycyjną od łotewskiego funduszu inwestycyjnego, a później do grona inwestorów dołączyły fundusze z Polski.

Kto z Polski zainwestował w Was?

Startup Hub Poland i Giza Polish Ventures zainwestowali łącznie 550 tys. euro w naszą firmę.

Jak pozyskaliście środki na stworzenie prototypu Vortexa?

Wykorzystaliśmy prywatne środki na ten cel. Pozyskaliśmy więc fundusze zewnętrzne dopiero na etapie, gdy chcieliśmy wyjść z produktem na rynek i mieliśmy już podpisane kontrakty.

Kto powinien skorzystać z Waszych produktów?

Naszymi potencjalnymi klientami są właściciele firm zajmujących się wydobywaniem i dystrybucją gazu, np. PGNiG, ale też ogromni dostawcy ropy.

Przed udziałem w ścieżce Energia programu MITEF Poland próbowaliście skontaktować się z PGNiG?

Nie, nie rozmawialiśmy wcześniej z nimi. Skupialiśmy się na zachodnich firmach, nieco mniejszych. Choć nie ukrywam, że mieliśmy w planach rozmowy z PGNiG, ale udział w programie po prostu je przyśpieszył. Dzięki programowi mieliśmy szansę porozmawiać bezpośrednio z osobami decyzyjnymi w PGNiG, co nas bardzo cieszy. 

Współpraca z PGNiG to był główny powód współpracy z MITEF Poland?

Jeśli chodzi o firmę to nie jesteśmy jeszcze rozpoznawalni w Polsce. Dlatego jednym z powodów dołączenia do programu MITEF Poland było poznanie od środka lokalnego ekosystemu startupowego. Drugą rzeczą było to, że chcieliśmy z pomocą mentorów rozwinąć swoje urządzenie. Trzecim powodem był dostęp do klientów, którzy mogliby skorzystać z naszych produktów. PGNiG jest największym dostawcą gazu w kraju, dlatego MITEF Poland był dla nas szansą na kontakt z nim.

Jak jeszcze udział w programie pomógł w rozwoju firmy?

Cele akceleratorów dla każdej firmy są różne. Jeśli jesteś na początkowym etapie, to przed Tobą stoi wyzwanie wypracowania modelu biznesowego, market fitu i sposobu pozyskania klientów. Akcelerator powinien pomóc firmie znaleźć rozwiązanie tych problemów. Co prawda Vortex znał już odpowiedzi m.in. na to, na czym będzie zarabiał, ale udział w programie dał nam pretekst do tego, by jeszcze raz przemyśleć wizję firmy. To w połączeniu z rozmowami z przedstawicielami PGNiG bardzo nam pomogło.

Co doradziłby Pan komuś, kto chciałby wziąć udział w programie?

Najlepszą radą dla każdego początkującego przedsiębiorcy będzie rozważenie, czy dany program wniesie jakąś wartość do firmy, czy pozwoli jej urosnąć. Moim zdaniem przy wybieraniu programu akceleracyjnego powinno się pominąć kwestię tego, czy program ten da pieniądze na rozwój, czy nie, bo to nie jest najważniejsze. Powinno się zwrócić uwagę na to jaki jest program, kto go wspiera i zrozumieć, czy dany program będzie odpowiednim dla Twojej firmy. 

PGNiG nadal szuka ciekawych startupów gotowych na trzymiesięczną akcelerację w programie MITEF Poland. Jeśli chcecie nawiązać współpracę z dużymi markami z branży energetycznej, polecamy ścieżkę Energia, która pozwoli Wam uzyskać wsparcie mentorów PGNiG. 

Więcej informacji na temat ścieżki Energia, którą patronuje i wspiera PGNiG i do którego możecie aplikować od 1 marca do 25 maja 2017 roku, znajdziecie pod tym adresem.