W 2016 roku zarobili najwięcej. Na szczycie listy Warren Buffett

Dodane: 02.01.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Znajdują się na liście najbogatszych ludzi świata. Jednak tylko dziesięciu z nich zwiększyło wartość swoich majątków o łączną kwotę 74 miliardów dolarów. Poznaj pierwszą piątkę.

Na zdjęciu: Warren Buffett, właściciel Berkshire Hathaway | fot. Medill DC, flickr.com CC by 2.0

Pod koniec grudnia minionego roku Forbes opublikował listę dziesięciu najbogatszych ludzi świata, którzy w ciągu dwunastu miesięcy znacznie zwiększyli wartość swoich majątków w porównaniu do innych miliarderów. Według magazynu, łączna wartość wzrostu fortun wyniosła w ich przypadku ponad 74 miliardy dolarów. Spośród dziesiątki Forbesa wybraliśmy pięć pierwszych nazwisk. Oto one:

1. Warren Buffett 

W ubiegłym roku właściciel funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway znajdował się na trzecim miejscu na liście najbogatszych ludzi świata z majątkiem szacowanym na ponad 60 mld dolarów. Ostatnio jednak jego fortuna urosła o 12,3 mld dolarów i obecnie wynosi nico poniżej 75 mld dolarów, czyli tyle co majątek najbogatszego w 2016 roku Billa Gatesa. Kwota ta nie uwzględnia blisko 3 mld dolarów, które Buffett przeznaczył na cele charytatywne.

2. Wang Wei 

45-cio letni prezes firmy kurierskiej S.F. Express, którą Forbes określa mianem „chińskiego FedExa”, w ciągu dwunastu miesięcy zwiększył swój majątek o 10,8 mld dolarów. Efekt tego jest taki, że fortuna przedsiębiorcy z Państwa Środka wynosi ponad 14 miliardów dolarów. 

3. Harold Hamm z rodziną 

Według Forbesa, Harold Hamm był jednym z największych przegranych załamania cen ropy naftowej w 2014 roku – stracił wówczas mniej więcej 13 miliardów dolarów. Jednak z końcem ubiegłego roku udało się mu odrobić większość utraconego majątku, bo zarobił nieco ponad 9 miliardów dolarów. Dzięki temu wartość jego fortuny wynosi obecnie 15,1 mld dolarów. 

4. Yao Zhenhua 

Początkowo Yao Zhenhua był mało znanym inwestorem z branży ubezpieczeniowej. Później jednak zainteresował się nieruchomościami i chińską firmą deweloperską China Vanke, w której posiada 25 proc. udziałów i kontroluje ponad czterdzieści centrów handlowych. W ciągu dwunastu miesięcy zwiększył swój majątek o 7,3 mld dolarów, który obecnie wynosi 8,3 mld dolarów. 

5. Masayoshi Son 

Po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, prezes japońskiej spółki SoftBank spotkała się z Donaldem Trumpem i zadeklarował, że jego firma zainwestuje 50 mld dolarów w amerykańskie startupy. Po tym wydarzeniu wartość przedsiębiorstwa, którym zarządza, urosła o 12 proc., a majątek Masayoshi Son zwiększył się o 7,1 mld dolarów i wynosi aktualnie ponad 19 miliardów dolarów.

– 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem