W 24 godziny zaprojektują miasto przyszłości? Pierwszy hackaton dla Krakowa

Dodane: 01.03.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Ruszyły zapisy na KrakHack – 24-godzinną burzę mózgów, w której każdy może zgłosić swój pomysł na ulepszenie Krakowa. Zwycięskie propozycje mają szansę na wpisanie do Strategii Rozwoju Krakowa 2030 i realizację.

fot. materiały prasowe 

KrakHack to pierwszy krakowski hackathon miejski. Już 18 marca wszyscy chętni będą mieli 24 godziny na zaprezentowanie i dopracowanie swoich pomysłów na Kraków przyszłości. Najpierw trzeba jednak zapisać swój zespół (1-5 osób) na stronie www.KrakHack.pl w jednej z pięciu kategorii: społeczeństwo, infrastruktura, środowisko, biznes i joker, obejmującej pozostałe kreatywne pomysły. Zapisy trwają do 12 marca.

Do udziału w wydarzeniu mogą zgłaszać się wszyscy: zarówno mieszkańcy, jak i osoby zameldowane poza Krakowem. W Krakowskim Parku Technologicznym (18-19 marca) przewidziano liczne bezpłatne atrakcje: inspirujące warsztaty, catering, zajęcia fitness czy masaż.

Autorzy najlepszych propozycji wygrają nagrody rzeczowe i zaprezentują swój pomysł na gali finałowej (20 marca, Urząd Miasta Krakowa) m.in. przed prezydentem Jackiem Majchrowskim. – Co najważniejsze, mają szansę na zrealizowanie projektu – mówi Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego i jeden z mentorów podczas KrakHack-u.

Hackatony to popularne wśród programistów maratony, podczas których przez określony czas (zazwyczaj od 24 do 72 godzin) próbuje się rozwiązać konkretny problem. – KrakHack wyróżnia się spośród innych hackatonów innowacyjnym podejściem: nie ograniczamy się do pomysłów technologicznych – tłumaczy Jacek Woźniak, wicedyrektor Wydziału Rozwoju Miasta. – Stawiamy też na rozwiązania społeczne. Chcemy, aby w wydarzeniu mógł wziąć udział każdy, kto ma pomysł i chęć do pracy – dodaje.

Burza mózgów organizowana jest przez krakowski magistrat i ma pomóc w przygotowaniu Strategii Rozwoju Krakowa 2030. To najważniejszy dokument przedstawiający, w jaką stronę przez najbliższe 13 lat będzie podążał Kraków. Dotąd w powstanie strategii zaangażowani byli eksperci. Na jej ostateczny kształt mają jednak wpływ wszyscy krakowianie –z głaszając swoje pomysły na hackatonie KrakHack, wypełniając ankietę o wymarzonym Krakowie na stronie www.srk2030.pl oraz biorąc udział w warsztatach #PatchWork2030, w ramach których będą mieli okazję zapoznać się z kluczowymi założeniami nowej strategii oraz przedyskutować je na forum.

KrakHack to pierwsze w Małopolsce spotkanie tego typu organizowane dla miasta. Wśród patronów honorowych znalazły się m.in. krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Pedagogiczny i Krakowska Akademia.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem