W 40 sekund odzyskasz koncentrację jeśli skorzystasz z tej metody

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Australijscy naukowcy dowiedli, że rośliny mogą pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. Jak to możliwe? Znużenie pracowników przekłada się na spadek efektywności, natomiast zieleń temu zapobiega. Wystarczy przez 40 sekund obserwować zieloną roślinność, aby na nowo się skoncentrować.

Mikro-przerwy pomogą w koncentracji

Zdarza się, że wykonując codzienne czynności zawodowe czujemy się znużeni i wyczerpani. To natomiast prowadzi do spadku koncentracji i pogarszających się efektów pracy. Okazuje się, że w prosty sposób można rozwiązać ten problem. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne wskazują, że robienie mikro-przerw w podejmowanych zajęcia może pomóc w osiąganiu lepszy rezultatów i radzą jak należy spędzić tych kilka wolnych chwil.

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że przerwy mogą być naprawdę krótkie, bo trwające zaledwie czterdzieści sekund. W tym czasie wystarczy odwrócić wzrok od ekranu monitora i skupić uwagę na naturalnych widokach znajdujących się za oknem. Najlepiej jeśli to będzie zieleń, czyli liście drzew oraz trawy. Opracowany sposób wzmożenia koncentracji przez doktor Kate Lee z Uniwersytetu w Melbourne zdaje się być niewiarygodnie prosty, ale ma swoje uzasadnienie w przeprowadzonych badaniach.

40 sekund z zielenią i lepsze efekty gwarantowane

Naukowcy zaangażowali do eksperymentu stu dwudziestu studentów, którzy byli zobowiązani do wciskania odpowiednich klawiszy w zależności od tego jakie cyfry pojawiały się na ekranie monitora. Podczas przerwy w nużącym zajęciu, uczestnicy zostali podzielenie na dwie grupy. Pierwsza z nich wpatrywała się w zielone rośliny znajdujące się na dachu budynku, natomiast druga grupa obserwowała betonowy dach. Okazało się, że studenci z pierwszej grupy po powrocie do czynności osiągnęli lepszy rezultat w stosunku do drugiego zespołu, który tego nie robił.

Doktor Kate Lee jest przekonana, że kontakt z naturą poprawia samopoczucie, a to sprawia, że stajemy się bardziej skoncentrowani i efektywni, co przekłada się na wynik pracy. Warto więc, żeby przedsiębiorcy pamiętali o właściwej aranżacji środowiska pracy i zadbali o dostęp do zielonej roślinności. Dzięki temu pracownicy będą mogli odetchnąć od codziennych obowiązków, a w kryzysowych momentach w naturalny sposób pobudzić się do koncentracji.