W czasie kwarantanny szkoła działa online. Rząd uruchomił platformę ze zdalnym nauczaniem

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

W czasie kwarantanny szkoła działa online. Rząd uruchomił platformę ze zdalnym nauczaniem

Udostępnij:

Rząd postanowił zawiesić zajęcia we wszystkich instytucjach edukacyjnych w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ale uczniowie są zobowiązani do wypełniania zadań szkolnych online na uruchomionej platformie.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło stronę gov.pl/zdalnelekcje. Platforma zawiera propozycje materiałów, które mogą być pomocne przy zdalnym prowadzeniu zajęć dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Propozycja programowa

Na stronie rządowej jest aktualnie propozycja zadań na 5 dni (na ten tydzień).

Na „Zdalnych lekcjach” znajdują się 3 zakładki: szkoła podstawowa, szkoła średnia i szkoła branżowa.

Poza tym zamieszczony został plan lekcji oraz wyszczególnione są przedmioty dla wszystkich klas.

Nauczyciele dostali także możliwość zgłaszania własnych propozycji materiałów dydaktycznych i narzędzi.

Do nauki można skorzystać z darmowych e-podręczników. Na platformie znajdują się także e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia, dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów (w tym filmy edukacyjne czy audiobooki) oraz przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

Jak mają wyglądać zajęcia online?

Ministerstwo cyfryzacji zamieściło na stronie także wskazówki, jak nauczanie na odległość ma wyglądać.

Aby komunikować się z uczniami można założyć listę mailową. To najprostszy sposób na przesyłanie przez uczniów prac domowych.

Drugim ważnym narzędziem wykorzystywanym w szkołach są dzienniki elektroniczne. Za ich pośrednictwem można nie tylko wystawiać oceny, ale również zadawać pracę domową, wyznaczać lektury do przeczytania oraz przesyłać linki do różnych materiałów edukacyjnych dostępnych w internecie.

Aby pracować na konkretnych dokumentach online wspólnie z uczniami można wykorzystać takie narzędzia jak: Google Dysk, Microsoft OneDrive lub Dropbox. Konta na tych platformach można założyć za darmo.

Przy prowadzeniu wieloosobowych wideokonferencji pomocne mogą się okazać: Skype, Microsoft Teams, YouTube czy Google Hangouts Meet.

Do szybkiej komunikacji z uczniem można używać Facebooka, Messengera czy WhatsAppa. Te aplikacje dają możliwość stworzenia grupy, w której znajdzie się np. cała klasa. W jednym momencie nauczyciel wskaże uczniom konkretne zadania, np. przeczytanie fragmentu tekstu czy napisania wypracowania.

Polecane są także grupy dla nauczycieli rekomendujące pomoce dydaktyczne. Jedną z takich grup są Superbelfrzy. Na tej stronie znajdziemy np. przydatny wykaz platform edukacyjnych, które mogą pomóc w prowadzeniu kreatywnych zajęć zdalnych.