W Gdyni powstają receptury na średniowieczne piwo i ekologiczne wydruki

Dodane: 12.08.2021

Informacja prasowa

Udostępnij:

W laboratoriach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, studenci identyfikują mikroorganizmy, biorące udział w fermentacji, wytwarzanego w XV wieku przez gdańszczan piwa jopejskiego oraz pracują nad prototypem innowacyjnego materiału do druku 3D. To część projektów badawczych realizowanych na zlecenie firm w ramach programu InnovaBio Pomorze. Uczestnicy programu zakończyli właśnie etap szkoleń i treningu umiejętności i spotkali się z przedsiębiorcami zlecającymi badania, aby poznać lepiej ich oczekiwania.

Historia jednego piwa…

Zespół InnovaBio Pomorze prowadzący badania nad identyfikacją mikroorganizmów w piwie jopejskim odwiedził ALEBROWAR w Lęborku, gdzie mógł zapoznać się z linią produkcyjną browaru, począwszy od jego zaplecza magazynowego, gdzie składuje się surowce takie jak m.in. słód czy chmiel, po olbrzymie warzelnie, w których dojrzewa piwo. To istotny etap prac, ponieważ na finalny smak trunku wpływa zarówno sama procedura warzenia piwa, jak i rodzaj chmielu z którego ono powstaje. Podczas wizyty w browarze udało się także pobrać próbki do badań, służące do izolacji różnych typów mikroorganizmów w celu wykorzystania ich do produkcji trunku na skalę przemysłową. Wszystko to ma posłużyć do odtworzenia historycznego napoju, które zgodnie ze średniowiecznymi przekazami ma być ciemnobrązowy w barwie oraz bogaty i słodki w smaku.

Ekologiczne wydruki w trójwymiarze

Zespół młodych naukowców zgłębiający tajniki druku 3D złożył wizytę w pracowni firmy SONER, będącej częścią PPNT Gdynia |  Park Konstruktorów. Tu również studenci zapoznali się z zapleczem technicznym, wykorzystywanym w technologii druku 3D. Wizyta miała pomóc im w opracowaniu nowego, nietoksycznego i przyjaznego środowisku materiału do druku 3D. Zgodnie z postawionym wymaganiami, materiał powinien wykazywać utwardzanie pod wpływem światła i być łatwy w eksploatacji.

Jakie efekty uda się uzyskać w Bio Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, przekonamy się na jesieni, gdy uczestnicy programu zaprezentują rezultaty swoich badań, podczas Konferencji Młodych Naukowców, która w tym roku zaplanowana jest na listopad.

Czym jest InnovaBio Pomorze?

InnovaBio Pomorze to wyjątkowy program stworzony z myślą o studentach nauk przyrodniczych. Jego uczestnicy biorą czynny udział w projektach badawczo-rozwojowych, przekazywanych im przez firmy z sektora Life Science. Projekty są realizowane w PPNT Gdynia| Bio Laboratorium. Zdobyte w ten sposób doświadczenie ma za zadanie ułatwić im znalezienie pracy, a czasem być inspiracją do założenia własnej firmy.

Fot. PPNT Gdynia

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem