W jaki sposób firmy mogą korzystnie wymieniać waluty?

Dodane: 24.06.2020

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Jeżeli prowadzisz firmę i dokonujesz rozliczeń z kontrahentami w obcych walutach, to prawdopodobnie poszukujesz najbardziej korzystnych sposobów na wymianę środków. Aktualnie mamy do wyboru kilka możliwości wymiany walut, zaczynając od kantorów stacjonarnych, poprzez banki, a na kantorach internetowych kończąc. W przypadku biznesu, ale nie tylko, warto wybrać rozwiązanie, które pozwoli uniknąć nam dodatkowych kosztów, bo przecież kurs waluty to nie wszystko. Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę, chcąc kupować waluty obce na najkorzystniejszych warunkach?

Zmienne kursy i pułapki

Ostatnie miesiące na rynkach walutowych to istna karuzela. W zależności od doniesień inwestorów, ceny szybowały raz w górę, raz w dół. Dlatego właśnie dla osób prowadzących działalność, w której nie rozliczamy się w złotówkach, istotne jest znalezienie najkorzystniejszych kursów. Jednak trzeba pamiętać, że cena za walutę obcą to nie wszystko, wbrew pozorom marża na wymianie to nie ostatni koszt, na jaki możemy być narażeni. Prowadzenie rachunków walutowych, prowizje banków, zmiana wartości posiadanych walut, wysokie ceny przelewów zagranicznych – to jedne z najważniejszych aspektów, które mogą generować dodatkowe koszty. Warto wziąć je pod uwagę wybierając miejsce wymiany środków, aby niepotrzebnie nie nadwyrężać portfela.

Bank czy kantor stacjonarny?

Wymiana środków w banku wydaje się najłatwiejsza, jednak jest najmniej opłacalną opcją. Taka transakcja może kosztować nas nawet 3-5% wartości kwoty, którą będziemy wymieniać. Oczywiście, w banku istnieje możliwość negocjacji, jednak nie jest to możliwe w przypadku niskich kwot. Tutaj również trzeba pamiętać o możliwych kosztach przelewów, czy dodatkowych opłat, jakie może podczas wymiany nałożyć na nas bank. Kolejnym oczywistym miejscem, gdzie można wymieniać waluty, są kantory stacjonarne, jednak w przypadku biznesu, ta propozycja generuje sporo problemów. Rozpoczynając od logistyki, konieczności wypłaty dużych ilości gotówki, kończąc na sytuacji, gdy rozliczamy się z kontrahentami bezgotówkowo.

A może kantor online?

W czasach, gdy w biznesie coraz większe znaczenie mają transakcje bezgotówkowe najlepszym wyborem będą internetowe platformy wymiany walut. Mogą one oferować lepsze ceny, ponieważ zostają pominięte koszty obsługi gotówki – w przeciwieństwie do kantorów stacjonarnych. Dodatkowo kantory internetowe oferują przelewy zagraniczne, które są bardzo atrakcyjną alternatywą dla banków. Przykładowo, platforma Walutomat nie pobiera opłat za przyjęcie przelewu zagranicznego. W przypadku transakcji wymiany waluty pobierana jest tylko prowizja w wysokości do 0,2% od wartości zrealizowanego zlecenia wymiany. Prowizja jest niezmienna od wielu lat i serwis nie zamierza jej podnosić w kolejnych latach. Ile zatem kosztuje wymiana waluty w Walutomacie? Przy wymianie 1000 zł będzie kosztować 2 zł – co sprawia, że jest to jedna z atrakcyjniejszych możliwości wymiany środków.

Biznes się zgadza

Podczas wyboru najkorzystniejszego sposobu wymiany waluty dla naszego biznesu trzeba wziąć pod uwagę kilkanaście czynników, które mogą się wydawać nieoczywiste. Ceny, wygoda, szybkość oraz bezpieczeństwo to najważniejsze z nich. Po przeliczeniu wszystkich danych okazuje się, że wybór internetowych platform wymiany walut pozwoli firmom zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od skali biznesu.