W japońskiej restauracji kelnerami były roboty kontrolowane przez osoby niepełnosprawne

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

W restauracji Dawn Ver Beta kelnerami są roboty, które są sterowane za pomocą ruchu gałek ocznych osób niepełnosprawnych. Inicjatywa ta ma na celu aktywizację zawodową osób sparaliżowanych.

Tokijska restauracja Dawn Ver Beta postanowiła jako kelnerów swojego lokalu „zatrudnić” roboty. Lecz nie byle jakie – owe maszyny są sterowane przez osoby niepełnosprawne i sparaliżowane.

Ten typ robota nosi nazwę OriHime-D i został stworzony przez firmę Ory Lab. Maszyny mierzą 120 centymetrów i mogą mówić, poruszać się i przenosić przedmioty. Sterowane są zaś za pomocą ruchu gałek ocznych osób niepełnosprawnych.

Restauracja Dawn Ver Beta jest na tę chwilę jedynie pilotażową inicjatywą, organizowaną wspólnie z organizacją Nippon Foundation i liniami lotniczymi ANA. Celem akcji jest sprawienie, by osoby niepełnosprawne i sparaliżowane miały szansę stać się aktywne zawodowo.

Lokal działał póki co tylko przez dwa tygodnie, na przełomie listopada i grudnia br. Otwarcie pełnowymiarowej kawiarnii planowane jest na 2020 rok.