W Katowicach powstanie inkubator dla innowatorów. Będzie przypominać warszawski Campus Google

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Jesienią przyszłego roku władze w Katowicach postawią inkubator dla przedsiębiorców i innowatorów. Mają nadzieję, że w ten sposób przyciągną do miasta kapitał na dalszy rozwój.

Na zdjęciu: miejski inkubator przedsiębiorczości w Katowicach

Poszukiwani startupowcy

Powołując się na biuro prasowe katowickiego magistratu, Rzeczpospolita pisze, że celem projektu jest stworzenie inspirującej przestrzeni, która będzie sprzyjać wymianie wiedzy między wszystkimi zainteresowanymi innowacyjnością i przedsiębiorczością. Zostanie ona udostępniona przedsiębiorcom, innowatorom, studentom i freelancerom, aby mogli tworzyć nowoczesne rozwiązania na potrzeby różnych segmentów gospodarki.

Chodzi o obszary ważne dla Katowic. Wśród nich serwis wymienia: energetykę, medycynę, technologię informacyjną i komunikacyjną, technologię finansową, transport, logistykę, ochronę środowiska, inżynierię materiałową i nanotechnologię, automatykę, robotykę, mechatronikę, gaming (VR/AR) oraz design. Powstałe w inkubatorze wynalazki i prototypy będzie można testować na Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej lub w placówkach, które z nimi współpracują.

Coworking i spotkania

Można przypuszczać, że katowickie centrum przedsiębiorczości i innowacji będzie działać na podobnej zasadzie co warszawski Campus Google. Jego podopiecznym umożliwi się udział w specjalnych wydarzeniach dla przedsiębiorców, szkoleniach, warsztatach, festiwalach nauki i innowacji. Z drugiej zaś strony będzie można z tamtąd prowadzić działalność, ponieważ w murach inkubatora znajdzie się przestrzeń coworkingowa.

Rzeczpospolita pisze, że według organizatorów, będzie w ten sposób łatwiej budować biznesowe kontakty. Poza otwartą przestrzenią zostanie wydzielona strefa wydarzeń i spotkań, gdzie będą odbywać się wcześniej wspomniane warsztaty i szkolenie dla mniej więcej 60 osób. Odwiedzający katowicki inkubator znajdą w nim także oddzielne boksy, a w nich biurka i miejsce do pracy.

Kapitał

Celem, dla którego władze miasta realizują ten projekt jest chęć ściągnięcia do Katowic innowacyjnych pomysłów i w efekcie kapitału, który zostanie przeznaczony na dalszy rozwój miasta. Po drugie, w ten sposób zamierzają zapewnić swoim mieszkańcom miejsce, w którym będą rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Katowickie centrum innowacji stanie w przyszłym roku przy ulicy Teatralnej 17a.