W Krakowie powstanie otwarta dla programistów sieć beaconów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Pod Wawelem rośnie prawdziwe smart city. Powstaje projekt BeaconValley.io, za który odpowiedzialne są krakowskie spółki HG Intelligence S.A. oraz Kontakt.io znane z inwestycji w technologie kontekstowe. Dzięki niemu w Krakowie, jednym z pierwszych europejskich miast, lokalnej społeczności programistów oraz firmom zostanie udostępniona publiczna sieć beaconów.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Inicjatywa ma charakter non-profit, a jej celem jest wsparcie placówek publicznych i lokalnego biznesu. Wybrane do kooperacji instytucje zostaną wyposażone bezkosztowo w odpowiednią infrastrukturę technologiczną. To na niej, w oparciu o kontekst lokalizacji, swoje aplikacje będą następnie mogli tworzyć programiści i lokalne firmy.

“To dla nas wyjątkowy projekt, w którym z przyjemnością dzielimy się doświadczeniem zdobytym na rynku komercyjnym. Wierzymy, że tego typu działania pozytywnie wpływają zarówno na rozwój samych miast jak i pobudzają oddolnie przedsiębiorczość w społeczności. Nie możemy wyobrazić sobie lepszego miejsca w Polsce na tak innowacyjne eksperymenty niż Kraków. To w końcu tu znajduje się największa i najbardziej kreatywna w Polsce społeczność młodych ludzi, najważniejsze uniwersytety, rozwinięta kultura startupowa, a swoją siedzibę mają największe i najbardziej rzetelne na rynku w zakresie technologii kontekstowych firmy. W małopolsce mamy świetne inicjatywy, jak choćby program SMART_KOM. Kraków w sieci inteligentnych miast prowadzony m.in przez Krakowski Park Technologiczny” – mówi Krzysztof Kochmański, Dyrektor Kreatywny HG Intelligence S.A.

W tworzeniu użytecznych aplikacji w oparciu o sieć beaconów ma pomóc hackathon organizowany pod koniec czerwca wspólnie z krakowskim akceleratorem startupów Hub:raum. W czasie eventu przedstawiciele wybranych do projektu instytucji opowiedzą o swoich problemach i potrzebach, inspirując w ten sposób uczestników wydarzenia do projektowania systemów odpowiadających na te najważniejsze wyzwania.

“Już od dawna o Krakowie mówi się w kontekście światowej stolicy technologii Bluetooth Smart. Teraz, dzięki otwartej infrastruktrze, idea Beacon Valley stanie się namacalną rzeczywistością.” – wyjaśnia Szymon Niemczura, współzałożyciel i CEO Kontakt.io.

Instytucje i organizacje zainteresowane współpracą w ramach projektu mogą zgłaszać się do 15 czerwca poprzez formularz na stronie: http://beaconvalley.io/.