W których parkach technologicznych najlepiej rozwijać startup medtech/healthtech?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

W których parkach technologicznych najlepiej rozwijać startup medtech/healthtech?

Udostępnij:

Na skutek pandemii startupy medtech cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Gdzie warto rozwijać startup ukierunkowany na rozwój rozwiązań dla branży medycznej?

Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu

Oczywistym impulsem do powstania Śląskiego Parku Technologii Medycznych był dorobek zespołu prof. Religi i idąca za nim renoma Zabrza, jako centrum przełomowych rozwiązań medycznych. Park położony jest na terenie Katowickiej SSE, działa w ścisłej współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca, Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Śląską.

W tym roku, w ramach Śląskiego Parku Technologii Medycznych, powstała Śląska Startupowa Dolina Innowacji Medycznych – pion skoncentrowany na rozwoju startupów medycznych. Do Zabrza swoją działalność w związku z uruchomieniem Doliny przeniosło Healthly, a Sidly rozważa ten krok.

Główna specjalizacja: medtech, healthtech, farmtech, biotech

Udogodnienia na terenie parku: liczne laboratoria: Medycyny Regeneracyjnej i Izolowanych Tkanek i Narządów, Genomiki, Testowo-Wdrożeniowe Nowych Technologii i Rozwiązań Medycznych; Zagrożeń Środowiskowych i Cywilizacyjnych oraz Laboratorium Izolowanych Organów

Projekty ukierunkowane na startupy: Śląska Startupowa Dolina Innowacji Medycznych

Więcej informacji o Parku Technologicznym znajdziesz tutaj.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Gdański Park Naukowo-Technologiczny to dobry kierunek dla startupów specjalizujących się w healthtech/medtech m.in. ze względu na obecność na jego terenie Polpharmy Biologics, która posiada tutaj centrum badawczo-rozwojowe oraz zakłady produkcyjne, zatrudniając łącznie pół tysiąca pracowników. Od lipca b.r. firma angażuje się również w rozwój ekosystemu healthtech i medtech Parku: „W ramach współpracy podjęte zostaną cykliczne działania związane z tworzeniem ekosystemu wspierania startupów z branży biotechnologicznej, LifeScience oraz ICT”. Na terenie Parku działa również m.in. Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej.

Główna specjalizacja: life science, IT/ICT, Industry 4.0

Udogodnienia na terenie parku: inkubator technologiczny

Projekty ukierunkowane na startupy: Life Science. Konkurs Argonautów (właśnie trwa nabór do programu, zgłoszenia przyjmowane do 31 października)

Więcej informacji o Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym znajdziesz tutaj.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny

Białostocki Park Technologiczny położony jest w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Od 2013 roku Park współpracuje ściśle z białostockim Uniwersytetem Medycznym. Na terenie Parku działają następujące firmy z branż medtech i healthtech: MDT Medical, Warsaw Genomic, dr Piktel Medical Systems. W BPNT działa również Zakład Profilaktyki Chorób Metabolicznych Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

Główna specjalizacja: life science, elektronika, elektrotechnika, ICT i IT

Udogodnienia na terenie parku: inkubator technologiczny, laboratorium biomedyczne, laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii UMB

Projekty ukierunkowane na startupy: Platformy startowe Hub of Talents 2 (właśnie trwa nabór, zgłoszenia do 30 października tutaj)

Więcej informacji o Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym znajdziesz tutaj.

Krakowski Life Science Park

Klaster działa w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pełni rolę tzw. Klastra Kluczowego (od 2016 roku, termin ważności statusu to sierpień przyszłego roku), czego efektem jest premia dla członków Klastrów w ramach PO Inteligentny Rozwój. Klaster prowadzi międzynarodową współpracę w ramach: European Diagnostic Clusters Alliance (EDCA), Global Innovation Network (GIN) oraz Council of European BioRegions (CEBR). Partnerami są m.in. Centrum Badawczo Rozwojowe Medinet, Ryvu Therapeutics, Medical Simulation Technologies, Selvita i AstraZeneca.

Główna specjalizacja: Digital Health, MedTech, Food, Beauty&Living i Bioeconomy.

Udogodnienia na terenie parku: sieć potencjalnych współpracowników składająca się nie tylko z innych przedsiębiorstw i instytucji B+R, ale również, co niezwykle istotne dla startupów z branż medtech/healthtech, ze szpitalami.

Projekty ukierunkowane na startupy: Akademia LifeScience StartUp oraz ProBio Małopolska 2.0

Więcej informacji o Life Science Park znajdziesz tutaj.

Centra Symulacji Medycznych

Startupy medyczne oprócz oferty parków technologicznych powinna również zainteresować ta centrów symulacji medycznych. Zlokalizowane w kilku miastach Polski, m.in. w Warszawie, Łodzi i Bydgoszczy, zapewniają pomoc podobnego typu jak Parki (pomoc w rozwinięciu modelu biznesowego, pozyskaniu środków), ale ściśle wyspecjalizowaną – wyłącznie dla lekarzy, instytucji badawczych i firm z branży medycznej.