Kilkadziesiąt startupów skorzystało z programów KPT. Podsumowanie roku Krakowskiego Parku Technologicznego

Dodane:

Barbara Wityńska-Słącz Barbara Wityńska-Słącz

Kilkadziesiąt startupów skorzystało z programów KPT. Podsumowanie roku Krakowskiego Parku Technologicznego

Udostępnij:

– W Inkubatorze Technologicznym Krakowskiego Parku Technologicznego mamy obecnie 40 firm, które korzystają z wynajmu biura i coworkingu – prawie wszystkie miejsca są zajęte. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach podpisaliśmy siedem umów najmu, z czego część to nowo utworzone podmioty – komentuje Sonia Bazan, która od lipca 2021 roku kieruje InkubatoremTechnologicznym KPT.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Zgodnie z raportem Startup Poland „Polskie Startupy 2021” Kraków i województwo małopolskie to jedno z trzech miejsc, gdzie najchętniej rejestrują swoje biznesy młode firmy. W czołówce plasuje się województwo mazowieckie z Warszawą (32%) oraz województwo dolnośląskie (9%). W województwie małopolskim decyduje się rozpocząć działalność 8,7 % startupów.

– W Inkubatorze Technologicznym Krakowskiego Parku Technologicznego mamy obecnie 40 firm, które korzystają z wynajmu biura i coworkingu – prawie wszystkie miejsca są zajęte. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach podpisaliśmy siedem umów najmu, z czego część to nowo utworzone podmioty – komentuje Sonia Bazan, która od lipca 2021 roku kieruje InkubatoremTechnologicznym KPT.

– Obserwujemy także nieustanny rozwój firm z nami współpracujących. Jako instytucja otoczenia biznesu wspieramy ten rozwój i staramy się go doceniać – dodaje.

Przykładem takiej firmy jest Cardinal Cryptography, która może się poszczycić nie tylko innowacyjnym rozwiązaniem, ale również dużym wsparciem finansowym. W czerwcu 2021 roku startup ogłosił seedową rundę finansowania, uzyskując sumaryczne wsparcie w wysokości 4,9 mln USD. Cardinal Cryptography otrzymał nagrodę Krakowskiego Parku Technologicznego w kategorii „Startup roku”.

– Otrzymaliśmy tutaj faktycznie wsparcie, a przede wszystkim możliwość nawiązania współpracy z innymi, inkubowanymi firmami. Szukaliśmy miejsca, w którym otoczenie firm z branży IT i nowych technologii będzie napędzać nas do pracy. Tutaj to znaleźliśmy – mówi Antoni Żółciak, co-founder Cardinal Cryptography.

Startupy do KPT przyciągają liczne programy, które mają wspierać młodych przedsiębiorców w rozwijaniu ich biznesów.

W ubiegłym roku młode firmy mogły wziąć udział w nowym projekcie realizowanym przez KPT – Idea Development Camp – Crowdfunding Edition. Projekt miał na celu pokazanie możliwości, jakie daje crowdfunding. Uczestnicy wzięli udział w szkoleniach, konsultacjach i bardzo ciekawym spotkaniu prezentującym najbardziej spektakularne porażki w procesie crowdfundingowym. Zespół Inkubatora przygotował także e-book „Katalog platform crowdfundingowych”, który jest jednocześnie kompendium wiedzy na temat przygotowania kampanii crowdfundingowej. W sumie w projekcie wzięło udział kilkadziesiąt osób, odbyły się 44 godziny konsultacji indywidualnych ze specjalistami z branży, a po przewodnik w ciągu trzech miesięcy sięgnęło ponad 80 osób.

Kolejne wartościowe wydawnictwo to „Radar Innowacji Przemysłu 4.0”, czyli katalog, który zbiera i kategoryzuje młode spółki z ofertą dla przemysłu. To „książka telefoniczna” dla wszystkich, którzy szukają sprawdzonego dostawcy technologii do swojej fabryki lub partnera do innowacyjnego projektu.

– Publikacja prezentuje prawie 90 firm, w tym 76 z Polski. Spółki zostały podzielone według 15 tagów technologicznych oraz 14 obszarów biznesowych. To drugie kryterium jest szczególne przydatne dla menadżerów i przedsiębiorców, którzy szukają rozwiązań np. dla konkretnego działu w firmie – mówi Agata Knapek z zespołu hub4industry odpowiedzialnego za przygotowanie wydawnictwa.

Publikacja jest dostępna wersji drukowanej i elektronicznej. Do tej pory skorzystało z niej ponad 800 osób.

Eksperci Inkubatora Technologicznego KPT współorganizują i biorą udział jako mentorzy w wydarzeniach dla studentów i osób, które chcą założyć startup, np. Startup Stage, -EU : Africa The Journey, czy też Kraków Innovation Games.

W 2021 zorganizowaliśmy kolejną edycję EIT Digital Venture Program, tym razem jednak przy wsparciu czeskiej organizacji JIC. Po programie utworzyło się 5 nowych spółek, które mogły skorzystać ze wsparcia finansowego od międzynarodowej organizacji EIT Digital, dzięki czemu będą mogły wprowadzić swoje produkty na rynek zdecydowanie wcześniej. – mówi Sonia Bazan.

W naszym drugim inkubatorze – Digital Dragons – w tym roku współpracujemy z Funduszem Zalążkowym KPT. Wsparcie Funduszu daje większe możliwości rozwoju startupom z branży gier, a tegoroczny program kładzie duży nacisk na pozyskanie inwestorów.

KPT ScaleUP to uznany już od lat program akceleracyjny. W 2021 roku odbyły się jego dwie edycje, a trzecia rozpoczęła. W programie wzięło udział 31 akcelerowanych startupów, w tym 12 zakończyło akcelerację. Odbyło się 338 godzin spotkań mentoringowych, blisko 100 godzin konsultacji i 200 doradztwa prawnego.

– To był niesłychanie intensywny rok. Dodatkowo przygotowaliśmy Industrialną Akademię KPT ScaleUP, będącą naszym wsparciem dla startupów w niełatwym czasie. Do zagadnienia kryzysu podeszliśmy na wiele sposobów, podpowiadając i ucząc, jak radzić sobie w codziennym zarządzaniu, jak gasić marketingowe pożary oraz w jaki sposób skutecznie nawiązywać biznesowe relacje z korporacjami. To wszystko podaliśmy w postaci webinariów, indywidualnych konsultacji, warsztatów on-line oraz e-booka” – mówi Przemysław Zieliński z zespołu KPT ScaleUp.

Platforma Startowa Unicorn Hub, w której jesteśmy jednym z partnerów ma na celu wsparcie rozwoju innowacyjnych startupów z Polski Wschodniej. Obecnie trwa nabór już do VIII edycji inkubacji. Po zakończonych sześciu rundach inkubacji spod skrzydeł Platformy Startowej Unicorn Hub, z gotowym rozwiązaniem wyszło na rynek 189 pomysłów. W 2021 r. 38 spółek otrzymało łącznie prawie 31 mln zł.

KPT działa także na międzynarodowej scenie startupowej. W naszej ofercie pojawił się program akceleracyjny Poland Prize przeznaczony dla zagranicznych startupów z branży gier i przemysłu 4.0. Program zapewnia finansowanie założenia spółki w Polsce oraz pomoc w rozwoju produktu, a także pomaga w nawiązaniu współpracy z polskimi partnerami.

– To pierwszy taki program w historii KPT. Obecnie trwa edycja skierowana do branży gier – wyłoniliśmy spółki, które rozpoczynają proces akceleracji. Przed nami rekrutacja startupów do edycji przemysłowej. Zachęcamy gorąco do zapoznania się z programem i przekazania tej informacji przede wszystkim Waszym znajomym zagranicznym startupom – zaprasza Łukasz Leszczyński, koordynator projektu.

Do akceleratora Digital Dragons zgłosiły się 83 startupy z 31 krajów, najwięcej z Rosji, Ukrainy, Niemiec i… Chile. Do programu zakwalifikowało się 13 zespołów.

Międzynarodowe towarzystwo spotyka się również na Indie Showcase – od dwóch lat startupy z branży gier mają okazję prezentować swoje gry także na Steamie. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiła się rekordowa liczba twórców indie – 250 gier z 50 krajów.

– Kilkanaście godzin streamingów, około 36 tys. widzów i nieopisane emocje towarzyszące głosowaniu Community Vote oraz wyłonieniu zwycięzców Digital Dragons Best Indie Games – tak było w 2021 roku – mówi Sabina Misiarz-Filipek z zespołu Digital Dragons.

– Startupy wspieramy także na inne sposoby – o ich sukcesach i doświadczeniach w zdobywaniu rynku piszemy w success stories. To dobry materiał dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie – mówi Maria Dubis, autorka tych materiałów.

Zgodnie ze wspomnianym na początku raportem Startup Poland ubiegły rok uważa się za rekordowy pod względem rozwoju innowacyjnych firm. Blisko 40 procent przedsiębiorstw twierdzi, że trudna sytuacja związana z pandemią miała pozytywny wpływ na rozwój ich działalności. Ostatni rok nazywany jest wręcz akceleratorem dla młodych biznesów. Autorzy raportu podkreślają, że system startupowy jest coraz bardziej dojrzały.

– W naszym regionie z radością obserwujemy rozwój i sukcesy młodych firm i cieszymy się, że możemy je wspierać. KPT od 13 lat oferuje programy dla rozwijających się przedsiębiorstw, a w tym roku obchodzić będziemy 25-lecie naszej działalności. To właśnie od prezentacji naszych najmłodszych beneficjentów chcielibyśmy rozpocząć te obchody. Szczegóły wkrótce – komentuje Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu KPT.