W Polsce będą powstawać solarne dachy. Lech Kaniuk otwiera centrum R&D dla innowacyjnego pomysłu na fotowoltaikę

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

W Polsce będą powstawać solarne dachy. Lech Kaniuk otwiera centrum R&D dla innowacyjnego pomysłu na fotowoltaikę

Udostępnij:

Technologiczne wyzwanie dla tradycyjnych dachów i źródło czystej energii elektrycznej w jednym. Takie są dachy przyszłości budowane przez szwedzki SunRoof – spółkę należącą do Lecha Kaniuka, seryjnego przedsiębiorcy i eksperta od innowacji. W Łodzi powstaje właśnie oddział techniczno-projektowy firmy – SunRoof Technology.
SunRoof Technology nie tylko pomoże rozwijać szwedzką technologię dachów, w całości wykonanych z paneli fotowoltaicznych, ale także ułatwi wprowadzenie ekologicznych innowacji na polski rynek. Eksperci centrum R&D wykorzystają sprawdzone skandynawskie wzorce, które dadzą radę w każdych warunkach, do doskonalenia produktu i tworzenia rozwiązań na miarę SMART HOME.

W pracach badawczych stawiają na zaawansowaną technologię, nowoczesny design i energetyczne oszczędności.

SunRoof pokazuje nowe możliwości dla budownictwa i energetyki. Zamiast montować pojedyncze panele fotowoltaiczne, tworzy dach solarny, który produkuje energię elektryczną, a przy tym wygląda stylowo i nowocześnie. Jednocześnie całkowicie spełnia funkcję pokrycia dachowego – chroni i izoluje budynek, a także go wentyluje.

– Rozwój technologii solarnych dachów jest dla mnie priorytetem. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści. W przypadku montażu dachu z paneli fotowoltaicznych, dzięki energii słonecznej jesteśmy w stanie produkować prąd, który następnie sami zużyjemy lub oddamy do sieci energetycznej. Nie ma wątpliwości, że w najbliższej przyszłości fotowoltaika będzie podstawowym źródłem energii elektrycznej na świecie – mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof.

Firma z DNA przyszłego „unicorna”

– To będzie mój jednorożec – tak Lech Kaniuk mówi o SunRoof. A doświadczenie we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań do Polski ma bardzo duże. Stoi za sukcesami m.in. PizzaPortal i iTaxi. Pomysł na założenie portalu do zamawiania jedzenia przez internet również pochodzi ze Szwecji. Sprawdzony za granicą model biznesowy przeniósł do Łodzi i skutecznie powielił w Polsce. Wykreował nowe zwyczaje Polaków i stworzył największy w kraju serwis do zamawiania jedzenia online. Tym samym wybór Łodzi jako miejsca do tworzenia zaawansowanych technologicznie dachów solarnych jest jak najbardziej oczywisty.

Dachy solarne SunRoof bardziej wydajne od dachówek Tesli

Innowacyjne solarne dachy, budowane przez firmę Lecha Kaniuka, są konkurencją dla dachówek Tesli. Elon Musk przedstawił swój pomysł w postaci Solar Roof, czyli dachówek będących ogniwami fotowoltaicznymi. SunRoof z paneli fotowoltaicznych tworzy całe dachy. Inna technologia sprawia, że dach SunRoof jest bardziej wydajny, niż dach o tej samej powierzchni zrobiony przez Teslę i maksymalizuje ilość energii, którą można uzyskać.

Bardzo dobre perspektywy dla fotowoltaiki

Dachy solarne to rozwiązanie dla osób, które budują dom albo planują remont dachu. Dla dbających o nowoczesny wygląd budynku, a jednocześnie stawiających na „zieloną energię” z domowej elektrowni. Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii stale rośnie, ale nadal jest to duża nisza.

Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym wynosi obecnie 883 MW (stan na 1.08.2019 r.). Oznacza to przyrost mocy aż o blisko 150% rok do roku. Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) wynika, że w 2019 roku Polska może znaleźć się już na 4 miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Według autorów raportu w całym 2019 roku przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji PV, a moc skumulowana instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec roku mogłaby wynieść 1,5 GW.

Rośnie również liczba mikroinstalacji, czyli właśnie fotowoltaiki na domach, czy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jak podaje IEO na koniec 2018 r. moc mikroinstalacji fotowoltaicznych wynosiła 350 MW.

SunRoof zmienia energetyczną rzeczywistość 

SunRoof Technology aktualnie rekrutuje do badań i rozwoju solarnych dachów. Trwają również procesy patentowania kolejnych rozwiązań technologicznych. Jeszcze w tym roku firma planuje wejść na polski rynek z ofertą dachów z paneli fotowoltaicznych.

Pomysł na solarne dachy powstał w Szwecji w 2013 roku. Od początku firma rozwija się bardzo dynamicznie i znacznie zwiększa swój udział w rynku fotowoltaiki. Tylko w samym 2018 roku sprzedaż wzrosła o ponad 500%. Ostatnio Lech Kaniuk przejął SunRoof i szwedzką jakość solarnych dachów wprowadza na polski rynek. Nowatorskie rozwiązanie ma także dużą szansę na sukces w skali globalnej.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem