W ubiegłym roku zainwestowaliśmy ponad 14 mln zł. Podsumowanie roku Black Pearls VC

w ubieglym roku zainwestowalismy ponad 14 mln zl podsumowanie roku black pearls vc
Udostępnij:
W ubiegłym roku zainwestowaliśmy ponad 14 mln zł, realizując kilkanaście rund inwestycyjnych. Były to częściowo nowe projekty, ale też i kolejne pieniądze dla wcześniej wspieranych przez nas projektów. To kluczowe z punktu inwestycji oraz samych firm, aby można było zapewnić kontynuację procesu inwestycyjnego wraz ze wzrostem wartości spółki.

Skupiamy się na firmach na wczesnym etapie rozwoju, od tzw. Etapu Seed przez post-Seed aż do serii A. Jest to głównie obszar zaawansowanych technologii oraz oprogramowania komercyjnego (deeptech&enterprise software). Koncentrujemy się regionalnie na północnej i centralnej Europie, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Nasze inwestycje to jednorazowo kwoty zazwyczaj z przedziału od 200 tys. do 2 mln złotych.

Inwestycje w 2019 roku

W ubiegłym roku zainwestowaliśmy ponad 14 mln złotych realizując kilkanaście rund inwestycyjnych. Były to częściowo nowe projekty, ale też i kolejne pieniądze dla wcześniej wspieranych przez nas projektów. To kluczowe z punktu inwestycji oraz samych firm, aby można było zapewnić kontynuację procesu inwestycyjnego wraz ze wzrostem wartości spółki. Proces szukania inwestora, a z naszej perspektywy również weryfikacji setek zgłaszających się projektów jest czasochłonny. Dobrze jest gdy firmy mogą skupić się na biznesie, a nie na samym fundrisingu. Kolejne rundy finansowania sprawdzonych projektów to mniejsze ryzyko dla wszystkich zaangażowanych.

Wsparliśmy finansowo poniżej wymienione firmy:

Telemedi (Zdrowie cyfrowe), eAgronom (Technologia wspierająca rolnictwo), infoShareAcademy (Technologia edukacyjna), Luna (język programowania wspierający analizę danych biznesowych), Nomi Biotech (spółka biotechnologiczna), MNM Diagnostics (diagnostyka z wykorzystaniem AI), Xopero Software (Bezpieczeństwo w sieci & backup), Nanoxo (nano technologia), Prosoma (cyfrowa terapia), Green Goods (spółka biotechnologiczna) – to tylko część z projektów, nad których rozwojem pracowaliśmy w 2019 roku.

Osiągnięcia Black Pearls VC

Oczywiście 2019 to już przeszłość, ale jesteśmy zadowoleni z tego, że udało się powołać nowy fundusz z BGK wraz z inwestorami prywatnymi w ramach wspierania przedsiębiorczości w woj. zachodniopomorskim. Jest to formuła, która pozwala na realne wspieranie projektów z minimum uciążliwych dotychczas formalności przypisywanych środkom publicznym.

Udało nam się zakończyć proces inwestycyjny w ramach Bridge Alfa, oraz w ramach różnych zarządzanych przez nas funduszy – wesprzeć finansowo i merytorycznie kilkanaście firm z naszego portfolio. Najważniejsze dwie rundy, które udało nam się zabezpieczyć jeszcze w 2019 są nadal poufne, ale już w Q1 2020 będziemy mogli pochwalić się czymś wyjątkowym.

Jaki będzie rok 2020 dla funduszu?

W 2020 r.  powołamy również nowy fundusz prywatny, który umożliwi nam realizowanie inwestycji w nowe i aktualne projekty na szeroką skalę.

Rok 2020 zapowiada się jako bardzo aktywny dla Black Pearls VC z uwagi na bogactwo portfela oraz bardzo ciekawy lejek projektów czekających na inwestycje z naszej strony.

Choć w ostatnich latach, polskiemu ekosystemowi nie udało się stworzyć prawdziwego globalnego jednorożca, wiele wskazuje na to, że rok 2020 może być początkiem szybkiej drogi w tym kierunku dla m.in. jednej z naszych spółek portfelowych. Szczegóły w najbliższych dniach.

 

Autor:

Bolesław Drapella, Venture Partner w Black Pearls VC