W ubiegłym roku zrealizowaliśmy 5 nowych inwestycji na łączną kwotę 5 mln zł. Podsumowanie roku bValue

Dodane: 20.01.2020

Paweł Maj

Udostępnij:

W 2019 roku zrealizowaliśmy 5 nowych inwestycji, dokonaliśmy 3 wyjść, a 4 nasze spółki portfelowe pozyskały środki w ramach kolejnej rundy finansowania.

bValue jest funduszem typu late seed/early VC, inwestującym kwoty rzędu 1-4 mln zł w projekty z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Koncentrujemy się na projektach typu B2B SaaS, ale inwestujemy również w projekty z bardziej tradycyjnych branż, które dynamicznie się rozwijają dzięki zastosowanej technologii/digitalizacji. Działamy od końca 2016 roku, a łączna kapitalizacja zarządzanych przez nas funduszy to blisko 100 mln zł.

Nasze inwestycje z 2019 roku

W ubiegłym roku zrealizowaliśmy 5 nowych inwestycji na łączną kwotę 5 mln zł, w tym:

  • Advise – startup pracujący nad algorytmami bazującymi na mechanizmach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które będą w stanie w zautomatyzowany sposób sugerować firmom zmiany w ich stronach internetowych, zwiększając konwersję i poprawiając wyniki sprzedażowe.
  • Deligoo – cyfrowe narzędzie do zarządzania logistyką dostaw ekspresowych dla sektora gastronomicznego, ale z perspektywą rozszerzenia działalności również o e-commmerce i e-grocery.
  • Roq.ad – narzędzie do marketingu online, które łączy dane o aktywności klienta na wszystkich urządzeniach online i w świecie stacjonarnym. Spółka wykorzystuje algorytmy machine learning do stworzenia jednej tożsamości cyfrowej dla każdego użytkownika na podstawie zidentyfikowania wszystkich jego urządzeń.
  • WannaBuy – to nowej generacji system bonusowy dla pracowników. Spółka oferuje pracownikom wybór odpowiadających im benefitów (już teraz oferuje ponad 2 000 produktów w 16 kategoriach), a jej celem jest przebudowanie rynku benefitów i oddanie pracownikom pieniędzy, które do nich należą, jednocześnie pracując nad ich motywacją i satysfakcją.

Co udało nam się zrobić

Najbardziej spektakularnym sukcesem mijającego roku to wyjście z Shoplo z uwagi na wartość transakcji, jak również fakt, iż kupującym był brytyjski unicorn – firma SumUp (wciąż stosunkowo rzadko dochodzi do przejęć polskich startupów przez globalne korporacje czy firmy technologiczne). W 2019 roku mieliśmy jeszcze dwa mniejsze wyjścia z projektów Seedia oraz bNesis.

Rok 2019 rok był również udanym dla naszych spółek portfelowych – nie tylko z perspektywy tempa ich rozwoju, ale również kolejnych rund finansowania. Cztery nasze spółki portfelowe pozyskały kolejne rundy finansowania, z czego dwie z nich w kwocie równowartości 1-2 mln dolarów i przy wycenie 20 mln dolarów pre-money.

W minionym roku udało nam się również uruchomić operacyjnie nasz kolejny fundusz bValue Starter, przez który będziemy inwestować w najbliższych latach.

Czego nie udało nam się zrealizować

Przeprowadziliśmy mniej transakcji niż zakładaliśmy. To wynika z późniejszego uruchomienia naszego nowego funduszu bValue Starter niż pierwotnie planowaliśmy.

Plany na 2020 rok

W 2020 roku planujemy dokonać 10 nowych inwestycji, liczymy też na kilka rund finansowania wśród naszych spółek portfelowych oraz na kolejne wyjścia z inwestycji. Będziemy również kontynuować pracę operacyjną z naszymi spółkami portfelowymi, jak również współpracę z ekosystemem startupowym.