W Wielkiej Brytanii testują latające kombinezony dla medyków

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

W Wielkiej Brytanii testują latające kombinezony dla medyków

Udostępnij:

Kombinezon odrzutowy dla ratowników medycznych, który mógłby przetransportować medyka do pacjenta znajdującego się w trudnym terenie w zaledwie kilka minut, został przetestowany przez Great North Air Ambulance Service.

Po roku rozmów między GNAAS i Gravity Industries pierwszy lot testowy kombinezonu został przeprowadzony w Lake District. Urządzenie pozwala pasażerowi przemieszczać się z prędkością nawet do 50 km na godzinę. Jeśli rozwiązanie zostanie wprowadzone, będzie bardzo dużym ułatwieniem dla służb medycznych, które pracują w trudnym terenie, na przykład w górach. 

– Jeśli projekt się powiedzie, latający sanitariusz będzie uzbrojony w zestaw medyczny, z silnymi lekami przeciwbólowymi dla pacjentów, którzy doznali złamań oraz defiblyrator dla tych, którzy mogli doznać zawału serca. W plecaku odrzutowym dotarcie do pacjenta może skrócić się z godziny do zaledwie kilku minut. A to może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią – powiedział, cytowany przez serwis bbc.com, Andy Mawson, dyrektor operacyjny w GNAAS.

GNAAS jest organizacją charytatywną, która zapewnia zasięg lotniczego pogotowia ratunkowego w północno-wschodniej Anglii, Kumbrii i North Yorkshire z baz w Langwathby, w pobliżu Penrith, Eaglescliffe, w pobliżu Stockton-on-Tees i Newcastle International Airport. Odpowiada na ponad 1500 akcji ratunkowych rocznie. Działalność, która w zeszłym roku kosztowała 5,3 miliona funtów, w całości opiera się na darowiznach.