Walutomat: 5 miliardów obrotu na 3. urodziny

Dodane: 13.11.2012

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Walutomat, pierwsza polska platforma wymiany walut, osiągnęła rekordowy obrót o wartości 5 miliardów złotych. Ten wynik potwierdza pozycję Walutomatu jako niekwestionowanego lidera rynku wymiany walut online.

Walutomat, pierwsza polska platforma wymiany walut, osiągnęła rekordowy obrót o wartości 5 miliardów złotych. Ten wynik potwierdza pozycję Walutomatu jako niekwestionowanego lidera rynku wymiany walut online.

W stosunku do danych z końca 2011 roku, liczba użytkowników Walutomatu wzrosła dwukrotnie. Oznacza to, że obecnie ponad 5 tysięcy przedsiębiorstw i 55 tysięcy osób prywatnych regularnie wymienia waluty w Walutomacie. Przez 3 lata istnienia platformy jej użytkownicy zaoszczędzili sumarycznie ponad 135 milionów złotych, a każdy z nich zyskał średnio ponad 2,3 tysiąca złotych.

– Walutomat umożliwia wymianę walut między zarejestrowanymi użytkownikami serwisu po kursie, jaki sami zaproponują i ustalą miedzy sobą wymieniający (tzw. model peer-to-peer). Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi klienci minimalizują koszty spreadu, czyli różnicy kursowej pomiędzy ceną kupna i ceną sprzedaży – mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat. Przy wymianie 100 000 zł na euro można zaoszczędzić ponad 2 500 zł. Oczywiście przy większych kwotach oszczędności są jeszcze większe – dodaje.

Początki rewolucji e-walutowej

Pracę nad serwisem Walutomat rozpoczęły się w marcu 2009 roku, a osiem miesięcy później – w listopadzie – został uruchomiony w Polsce pierwszy serwis internetowy, który umożliwia wymianę dewiz między zarejestrowanymi użytkownikami. Dzięki temu korzystający z tego rozwiązania nie muszą negocjować kursów walut, ponieważ przed rozpoczęciem transakcji wymiany proponują swoje atrakcyjne wartości kursów.

Zainteresowanie wymianą walut w modelu społecznościowym, w Internecie, wzrastało z miesiąca na miesiąc. Od początku istnienia serwisu użytkownicy wymienili waluty o łącznej wartości 5 miliardów złotych (każda ze stron transakcji wymieniła po 2,5 miliarda złotych).

– Nasz pomysł na biznes – platforma wymiany walut oparta o prywatne oferty użytkowników, gdzie sami ustalają kursy – był innowacyjny nie tylko w Polsce. Przyjęty przez nas model nie miał odpowiednika na rynku światowym, który dawałby pewność, że taka formuła zadziała. Możemy więc powiedzieć, że Walutomat zapoczątkował rewolucję e-walutową na skalę światową – mówi Tomasz Dudziak, założyciel serwisu Walutomat. – W pierwszych miesiącach działalności największym wyzwaniem dla nas było przekonanie osób, które regularnie wykonują transakcje walutowe, do naszego modelu działania. 60 tysięcy użytkowników oraz obrót na poziomie 5 miliardów udowadnia, że model, który przyjęliśmy działa, podoba się naszym użytkownikom i sprawdza się w 100 procentach – dodaje.

Wymiana w 10 sekund

Dynamiczny rozwój Walutomatu to skutek zaproponowania klientom najkorzystniejszego modelu wymiany walut online oraz polecania – przez zadowolonych klientów – usług Walutomatu innym. Oprócz korzyści finansowych z wymiany walut online z Walutomatem, ważny jest czas, w jakim zostanie zrealizowana transakcja. Z danych serwisu wynika, że co czwarta wymiana trwała krócej niż 10 sekund, a trzy na dziesięć zleceń zostały zrealizowane w ciągu minuty.

– W Walutomacie realizuję zlecania ponad 2,5 roku. Wcześniej korzystałem z innych rozwiązań dostępnych na naszym rynku, jednak oszczędności czasowe i finansowa przekonały mnie do regularnych wymian na tej platformie. Miesięcznie wymieniam ponad 18 mln złotych dlatego najistotniejsza dla mnie jest płynność finansowa, którą gwarantuje mi Walutomat – mówi Ireneusz Bać z firmy Cex. – Od 5 lat prowadzę swój biznes i zawsze brakowało mi czasu na załatwienie wszystkich formalności, a w Walutomacie mogę realizować zlecenia przez całą dobę, a wszystkie wątpliwości na bieżąco są rozwiązywane przez biuro obsługi klienta – dodaje.

Z Walutomatu korzystają głównie kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swoje zobowiązania we frankach lub euro, podróżujący za granicę prywatnie lub służbowo, emigranci zarabiający w obcych walutach, a także firmy eksportowe i przedsiębiorstwa zajmujące się aktywną wymianą handlową lub usługową z kontrahentami zagranicznymi. Serwis oferuje wymianę dolarów amerykańskich, euro, franków szwajcarskich i funtów brytyjskich.

Darmowa wymiana walut w Walutomacie

W przeciwieństwie do banków i kantorów tradycyjnych Walutomat nie zarabia na różnicy kursowej pomiędzy ceną kupna i ceną sprzedaży. Jedynym kosztem, jaki ponoszą klienci jest prowizja w wysokości od 0,06 do 0,2 do proc. wymienianej kwoty. Z okazji trzecich urodzin Walutomat przygotował specjalną promocję dla wszystkich użytkowników – 12 listopada wymiana walut będzie zupełnie darmowa, co znaczy że serwis nie będzie pobierał opłat prowizyjnych.

Wymiany walut można dokonywać na stronie internetowej serwisu: www.walutomat.pl. Wystarczy posiadać konto w Walutomacie, zalogować się do serwisu i złożyć ofertę wymiany. Do transakcji dojdzie, gdy oferta sprzedaży znajdzie kontrofertę lub kontroferty kupna. Po zakończeniu transakcji wymiany wystarczy przelać wymienione waluty, np. dolary na własne konto dolarowe.

źródło: informacja prasowa