Warsaw Asset House i Jax Pay trafiły na listę ostrzeżeń KNF

warsaw asset house i jax pay trafily na liste ostrzezen knf
Udostępnij:
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat o umieszczeniu na liście publicznych ostrzeżeń dwóch nowych podmiotów: Warsaw Asset House i Jax Pay. Ta druga spółka znajduje się w rejestrze krajowym instytucji płatniczych i posiada licencję KNF.

Jay Pax trafiło na listę w związku z podejrzeniem prowadzenia działalności w zakresie usług płatniczych bez odpowiednich uprawnień. Rzecznik KNF napisał, że nadzór podjął decyzję o umieszczeniu firmy na liście ze względu na fakt, że spółka prowadzi działalność w zakresie szerszym niż stanowi wydane jej zezwolenie, udzielone przez KNF.

Rafał Markiewicz, prezes Jax Pay, w rozmowe z cashless.pl, był zaskoczony decyzją KNF. Jego zdaniem “w ostatnim czasie nikt z KNF nie kontaktował się ze spółką, w związku z tym jej władze nie wiedzą w tym momencie, dlaczego znalazła się ona na liście ostrzeżeń”. 

Bez zezwoleń

Warsaw Asset House to istniejąca od 2016 r. spółka świadcząca usługi z zakresu doradztwa finansowego. KNF wpisał ją na listę ostrzeżeń publicznych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178 w związku z art. 69 ust. 2 pkt 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Chodzi o prowadzenie działalności maklerskiej i oferowanie instrumentów finansowych bez odpowiedniego zezwolenia: 

„Kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych.”