Wartość inwestycji venture capital w Polsce w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 243 mln PLN

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 243 mln PLN

Udostępnij:

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od stycznia do kwietnia 2021 przeprowadzono 94 transakcje,
w które zaangażowanych było 65 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 243 mln PLN.

W pierwszym kwartale 2021, przez polski rynek VC, przepłynęło 243 mln PLN. To łączna wartość kapitału, jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Porównując analogiczny okres z poprzedniego roku, odnotowano spadek wartości transakcji o 2,5% i wzrost liczby inwestycji o 40,3%.

Rysunek 1: Liczba i wartość transakcji, kwartalnie. Celowo w zestawieniu osobno prezentujemy megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz.

46% zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 35%. Jednocześnie, 73 z 94 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 84 transakcje były przeprowadzone przez polskie zespoły.

– W pierwszym kwartale 2021 odnotowaliśmy blisko 100 transakcji. Patrząc na historyczne dane, to dobre otwarcie nowego roku. Wartość dostarczonego kapitału, porównując do analogicznego okresu z 2020, utrzymała się na tym samym poziomie – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

– Kapitał w rundach pre-Seed lub Seed otrzymało bardzo dużo młodych startupów. Część z nich w niedalekiej przyszłości pozyska dalsze, większe finansowanie, co przełoży się na wzrost wartości i umocnienie naszego ekosystemu – mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

32 z 94 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one 25% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 33 transakcji. Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 59% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Warta odnotowania jest także runda krakowskiego Airly. Spółka zajmującej się analizą stanu powietrza pozyskała 12,5 mln PLN od grupy aniołów biznesu. Wśród nich znalazł się między innymi założyciel i prezes spółki Bolt, założyciel Pipedrive oraz rodzina Sir Richarda Bransona. Wśród wyjść z transakcji wyróżniła się sprzedaż Picodi z portfela InnovationNest. Fundusz może pochwalić się ponad pięciokrotnym zwrotem z tej inwestycji.