WasteMaster pozyskał pierwszego inwestora i środki na rozwój

Dodane: 01.12.2020

Informacja prasowa Informacja prasowa

WasteMaster pozyskał pierwszego inwestora i środki na rozwój

Udostępnij:

Waste Master sp. z o.o., która stworzyła aplikację WasteMaster dla uczestników rynku odpadowego, zdobyła pierwszego inwestora. Pozyskany kapitał zostanie w całości przeznaczony na dalszy rozwój. Twórcy aplikacji planują zwiększenie zatrudnienia – zwłaszcza w dziale handlowym oraz IT – oraz dalsze prace nad funkcjonalnością i promocją narzędzia.
Rynek odpadowy w Polsce jest wymieniany jako jeden z rynków o największym potencjale wzrostu. Obecnie skupia około 100 tys. przedsiębiorstw, z czego większość to firmy wytwarzające odpady, a ok. 5–6 tys. to podmioty odbierające i przetwarzające odpady. Eksperci oceniają, że rynek ten będzie rósł w coraz szybszym tempie wraz z dalszym zaostrzaniem polskich i unijnych wymogów prawnych w zakresie obrotu odpadami, a także ze wzrostem świadomości ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Celem twórców WasteMaster jest skupienie w jednym miejscu wszystkich uczestników rynku odpadowego – wytwarzających, odbierających i przetwarzających odpady. Ze względu na wielkość tego rynku oraz brak konkurencyjnych narzędzi, aplikacja wzbudziła duże zainteresowanie inwestorów finansowych i branżowych jeszcze przed premierą. Następnie apetyty podsycił udany debiut WasteMaster, który już po nieco ponad miesiącu zyskał 4 000 użytkowników, w tym 1 000 klientów biznesowych.

Spośród wielu propozycji inwestycji twórcy aplikacji ostatecznie wybrali ofertę polskiej firmy Unimetal Recycling. O sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów temu inwestorowi przesądziły: jego szeroka baza kontaktów biznesowych, które mogą pomóc w dalszej ekspansji aplikacji, oraz zbieżna wizja kierunku, w którym będzie podążała branża gospodarowania odpadami.

– Pierwsze oferty inwestycji w WasteMaster zaczęliśmy otrzymywać już w wtedy, gdy finalizowaliśmy prace nad aplikacją. Wówczas zyskaliśmy pewność, że nasza ciężka, 1,5-roczna praca ma sens, a pomysł cyfryzacji branży odpadowej ma duży potencjał biznesowy. Właściciele Unimetal Recycling dzielą z nami wizję rozwoju rynku oraz wiarę w długoterminowy sukces naszej aplikacji. Gdy negocjowaliśmy sprzedaż pakietu mniejszościowego, ważne dla nas było, aby obecność inwestora realnie wsparła nas w rozwoju oraz uwiarygodniła w oczach naszych kolejnych klientów – mówi Krzysztof Kowalski, pomysłodawca aplikacji WasteMaster i jeden z jej twórców.

Unimetal Recycling dobrze zna realia rynku odpadowego. To lider w branży recyklingu katalizatorów samochodowych w Polsce, z około 50–60%  udziałem w rynku. W 2019 roku firma pozyskała z pojazdów zezłomowanych w kraju ok. 300 ton monolitu, podczas gdy łącznie w Polsce wyrejestrowano, a następnie przekazano do stacji demontażu pojazdów 514 tysięcy pojazdów (tj. ok. 500-550 ton monolitu). Przedsiębiorstwo posiada także jedną z najbardziej rozbudowanych sieci skupów w kraju i w Europie.

Firma zdecydowała się nabyć mniejszościowy, 25-proc. pakiet udziałów w spółce Waste Master, wysoko oceniając potencjał tej inwestycji.

– Branży odpadowej brakowało takiego nowoczesnego narzędzia, dlatego dostrzegamy duży potencjał rozwoju aplikacji WasteMaster zarówno w Polsce, jak i, docelowo, także za granicą. Zakup udziałów stanowi dla nas dywersyfikację inwestycji, jednak poza udostępnieniem naszej sieci partnerów handlowych nie planujemy angażować się w działalność operacyjną spółki. Naszym celem pozostaje zachowanie pozycji lidera na polskim rynku katalizatorów, a inwestycja w WasteMaster ma wyłącznie kapitałowy charakter – komentuje Leszek Jurkowski, współzałożyciel Unimetal Recycling Sp. z o.o.

Kapitał przyśpieszy rozwój

Pozyskanie inwestora przełoży się na dalszy dynamiczny rozwój aplikacji oraz wymierne korzyści dla użytkowników WasteMaster.

– Priorytetem będą działania nastawione na zwiększenie zasięgu aplikacji, rozbudowę jej funkcjonalności oraz optymalizację, dzięki której platforma pozostanie maksymalnie przyjazna dla małych, średnich i dużych firm oraz osób prywatnych. Nie możemy ujawnić kwoty inwestycji, ale zapewniam, że pozyskane środki dają nam solidny impuls do rozwoju. Nie wykluczamy przy tym pozyskiwania kolejnych inwestorów w przyszłości – stwierdza Jakub Łańcucki, drugi z twórców WasteMaster.

Wśród planów, których realizację w najbliższym okresie umożliwi kapitał pozyskany ze sprzedaży udziałów, jest przede wszystkim szybkie zwiększenie zatrudnienia w dziale handlowym oraz w dziale IT, gdzie trwają prace nad rozwojem aplikacji.

– Obecnie nasz zespół programistów testuje i wdraża kolejne udoskonalenia, które mają usprawnić przeglądanie i wystawianie ofert, a tym samym ułatwić użytkownikom zawieranie transakcji – mówi Grzegorz Krasuski, trzeci z twórców aplikacji.

W najbliższym czasie planowany jest intensywny rozwój WasteMaster na rynku polskim – część z pozyskanych funduszy zostanie przeznaczona na kolejne kampanie marketingowe. Jednak twórcy aplikacji myślą już także o przyszłej ekspansji zagranicznej.

– Część rodzimych firm z branży już obecnie importuje pewne kategorie odpadów. Inne przymierzają się do ich pozyskiwania z zagranicy. Obecnie koncentrujemy się na Polsce, ale docelowo planujemy ułatwić im prowadzenie także międzynarodowej działalności – dodaje Krzysztof Kowalski.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem