Wellbee oferująca psychoterapię online pozyskała 1,4 mln zł

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Wellbee oferująca psychoterapię online pozyskała 1,4 mln zł

Udostępnij:

Wellbee, platforma umożliwiająca kontakt ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego, pozyskała 1,4 mln zł. Łącznie od chwili powstania startup, wspierany od początku przez fundusz Tar Heel Capital Pathfinder, otrzymał już 2,5 mln zł.

Pozyskany kapitał Wellbee przeznaczy m.in. na poszerzanie grona specjalistów współpracujących z platformą o ekspertów świadczących usługi wspierające lub uzupełniające terapię.

– Oprócz psychoterapeutów mamy już na pokładzie także psychodietetyków. Wkrótce dołączą do nich również seksuolodzy oraz psychiatrzy. Naszym celem jest zapewnienie każdemu pacjentowi pomocy obejmującej kompleksowo całą sferę zdrowia psychicznego – mówi Paweł Chrzan, CEO Wellbee.

Wellbee uruchomiło również właśnie projekt badawczy, który zmierza do opracowania technologii algorytmicznej diagnostyki problemów ze zdrowiem psychicznym, doboru najodpowiedniejszego specjalisty oraz wsparcia terapii.

– Udało nam się zbudować interdyscyplinarny zespół badawczy złożony z najwyższej jakości specjalistów, których połączyła wizja stworzenia technologii „demokratyzującej” psychoterapię. Wspólnymi siłami zidentyfikowaliśmy obszary, w których jej zastosowanie przyniesie najlepsze rezultaty dla jak największej liczby pacjentów. Mamy przekonanie o dużym społecznym znaczeniu tego projektu – opowiada Paweł Chrzan.

Badania prowadzone przez Wellbee mają przełożyć się na konkretne rezultaty: jakościową, bezkosztową diagnozę problemów psychicznych, monitorowanie zdrowia psychicznego oraz dobór najodpowiedniejszego specjalisty do każdego przypadku.

– Trudno uwierzyć, ale dziś nawet w najcięższych postaciach depresji ponad połowa pacjentów nie otrzymuje żadnej pomocy. Większość ludzi z problemami poznawczymi i emocjonalnymi pozostawiona jest praktycznie sama sobie. Chcielibyśmy zaoferować algorytm, który będzie wspierał osoby usiłujące dokonać samooceny w tych obszarach. Nie chcemy przy tym nikogo i niczego zastępować. Widzimy tę aplikację raczej jako cierpliwego partnera towarzyszącego w wewnętrznych dylematach i poszukiwaniach i oferującego wiele dodatkowych funkcjonalności dla klientów i terapeutów, czyniących ją przydatną na każdym etapie procesu – tłumaczy prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownik zespołu badawczego w Wellbee.

Inwestycje w narzędzia i funkcjonalności platformy to nie wszystko: spółka intensywnie pracuje również nad rozwojem oferty skierowanej do pracodawców. Pierwszy produkt dla firm uruchomiła na początku roku.

– Zmiana podejścia do dobrostanu psychicznego pracowników to jeden z nielicznych pozytywnych skutków pandemii. Wcześniej niewielu pracodawców w Polsce oferowało wsparcie w tym zakresie. Pomoc psychologiczna najczęściej świadczona była doraźnie, na zasadzie interwencji kryzysowej, lub ograniczona do konsultacji dla osób kluczowych z punktu widzenia struktury organizacji. Pandemia i związana z nią izolacja sprawiły, że firmy zaczęły interesować się zdrowiem psychicznym wszystkich swoich pracowników – tłumaczy Dariusz Milewski, COO w Wellbee.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Oracle i WorkplaceIntelligence na grupie 12 tys. pracowników z 11 krajów na świecie wskazują, że dla 78% z nich rok 2020 – ze względu na pandemię – był najbardziej stresującym rokiem w życiu. 76% badanych stwierdziło również, że ich pracodawca powinien robić więcej w zakresie dbania o zdrowie psychiczne w organizacji.

– Wiele firm zrozumiało, że muszą dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również o zdrowie psychiczne swoich pracowników i przestały to traktować jako koszt, a zaczęły traktować jako inwestycję – dodaje Dariusz Milewski.

Aktualnie pod opieką specjalistów współpracujących z Wellbee znajduje się kilka tysięcy pracowników firm, które zdecydowały się zapewnić taką formę wsparcia w ramach swoich organizacji.